Houslistova báseň

upraveno 10. září 2012 v Povídkář
Hezký den všem,
přidávám další kratičký příběh z povídkáře.
Zadání: rozhovor mezi nositelem Nobelovy ceny a hluchým houslistou, který začíná větou "On byl přesně tím druhem zvířete..."

Tož tu to je, těším se na reakce. Díky!

„On byl přesně tím druhem zvířete, nemyslíte?“ zeptal se Jaroslav. Na odpověď ale nečekal.
Muž s houslemi tiše stál v rohu místnosti a sledoval, jak panu S. kmitá pero po papíře. Slova dostávala formu, dostávala tvar.
„Chtěl bych...“ šeptl Jeroným.
„Jako lev.“ znělo v odpověď.
„Mohl bych?“
„Jako sokol, jenž vystřelí...“
„Velmi rád bych...“ ozval se houslista znovu, ještě nesměleji, a odhadoval, co mužem vyřčená slova asi znamenají. Viděl oheň v jeho očích, cítil ten příval slov, jenž vytryskoval z mistrovy duše a teď věděl, že až pan S. vykrouží za svým dílem poslední tečku, (nikdy neudělal jen obyčejný puntík, všechny jeho básně měly na svém konci miniaturní kolečko, snad na znamení kruhu, jenž se uzavřel), že až odloží vznosný brk (ach jak byl staromódní) a otře zpocené dlaně, nebude třeba, aby si báseň četl. Znal toho muže s prokvetlými vlasy již tolik let, že by snad dokázal skládat slova sám. Jeho nástrojem však byly housle. Pohladil jejich jemné leštěné tělo, usadil si je pod bradu a řekl: „On byl přesně tím druhem zvířete, nemyslíte?“ uchopil smyčec a hrál a hrál.
Jaroslav Seifert na něho upřel udivené oči. Nemohl přeci slyšet, co jsem prve řekl, pomyslel si, lehce pootočil hlavu, vstal od stolu, přešel k oknu a dlouho a dlouho poslouchal. Přemýšlel, zda náhodou ona slova, která před chvílí sršela z jeho nitra, nepatří někomu jinému. Slyšel je totiž v melodii, kterou Jeroným tak nádherně hrál. Není ve skutečnosti tento hluchý houslista jejich pravým autorem? Není snad on jen jakýmsi prostředníkem?
A možná, že na tom nezáleží. Vždyť ta tečka je vlastně kruh?

(Pozn. autora: báseň On byl tím zvířetem vyšla v satirickém časopise Sršatec, jako autor je zde uveden Jeroným Seifert)

Komentáře

Abys mohl komentovat, musíš být přihlášený nebo registrovaný.