Jak podle vás vypadá ideální kurz tvůrčího psaní?

renenekudarenenekuda Komentářů: 94
upraveno 3. září 2011 v O tvůrčím psaní
Jelikož tvůrčí psaní vyučuji i v kurzech pro širokou veřejnost, zajímal by mě váš názor na to, jak by měl vypadat (samozřejmě podle vás) takový ideální kurz tvůrčího psaní. Co vás nejvíce zajímá? S čím byste chtěli poradit? Jak dlouhý a intenzivní by měl kurz být? Je pro vás Praha dostupným místem pro pořádání kurzu?

Pomůže mi cokoliv, co vás jen napadne. Předem vám děkuji za váš unikátní názor! ;)

PS: Pokud chcete, můžete ještě vyplnit tento anonymní anketní formulář.
Boss

Komentáře

• Rozhodně si myslím, že jsou nesmyslné kurzy typu: víkend tvůrčího psaní, kdy se má psát na rozkaz a kde se pak texty hromadně rozebírají. Pak se říká názor, jen aby se říkal, ale vesměs neříká nic. Autor je pak zmaten. Myslím, že dobré jsou rady, čemu se vyhnout (co by dobrý text neměl obsahovat) a co by text měl hlavně obsahovat: spíše ale tipy, protože psát se dá mnoha způsoby a všechny mohou být správně. A taky by součástí takového kurzu měl být návod, jak psaný text umět "prodat" a jak si najít redaktora.
    Mnohdy jsou kurzy motivační, mluví se, jak se má naplánovat zápletka (to mi přijde jako hloupost, někdo se k zápletce dopracuje intuitivně), jak je psaní skvělé a jak vytrvat, ale už se moc nemluví o tom, co to obnáší, když se chceme psaním živit nebo aspoň přivydělávat.
    Taky by bylo fajn si vzít na mušku nějaký podařený text, rozebrat ho, co je na něm dobře, z čeho si vzít příklad, pak si vzít špatný text a probrat, co je špatně a jak by se to dalo vylepšit.
  • JanaM.JanaM. Komentářů: 9
    Můj ideální kurz tvůrčího psaní by byl ve Zlíně od 9 do 12 hodin. :) A byl by  pro začátečníky uplné amatéry spisovatele, kteří touží přenést své myšlenky na papír. Co bych se chtěla nejvíc naučit? Všechno! Mám za sebou váš emailový kurz a tak mě nadchnul, že bych hned šla na další jenže bohužel Praha je moc daleko. Chtěla bych umět popisovat osoby, místa...chtěla bych vědět jakou knihu si přečít aby mě posunula dál, chtěůla bych vědět jak si uspořádat čas a každý den psát aspoň pár hodiny....
  • jerrymungojerrymungo Komentářů: 1,682
    Kurs tvůrčího psaní je skvělá věc, ale nemysli si, Dana Browna z tebe neudělá. To máš stejné, jako kdybys udělala autoškolu a hlásila se na Formuli jedna. 

Takže kurs tě naučí jakési základy, ale pak záleží na tobě. Nebude to tak, že ve Zlíně ve dvanáct hodin a pět minut začneš psát nesmrtelné dílo. 

Pokud chceš psát, čeká tě spousta dřiny, tvůrčích krizí, likvidací nepovedených textů. Uvidíš. Důležité je hodně číst a učit se od spisovatelů, jak to dělají oni. A třeba i bezuzdně kopírovat své oblíbené, než si najdeš svůj osobitý styl.

Dám příklad - líbí se ti třeba Michal Viewegh. ( Mně tedy ne, ale to je vedlejší...laugh) Vezmi si jeho knihu a snaž se pochopit, jak to asi dělá, jak řadí věty, jak popisuje okolí, jak promyšlenou má zápletku, jak si hraje se čtenářem, jak ho nutí přijmout jeho styl a spoustu jiných věcí. A pak si zkus napsat něco podobného, třeba to nikomu neukážeš, třeba to vyhodíš a třeba se ti to bude líbit.

Takže konkrétní knihu asi doporučit nejde. A ještě jednu věc. Neplánuj si, kolik hodin denně musíš psát. Někdy to jde samo, za hodinu máš dvacet stránek, někdy se zasekneš a nejde to. Já se svým nejdelším dílem praštil asi na dva roky, než jsem se k němu vrátil.

A třeba měsíc nepíšu a pak najednou tři povídky za den.

Pokud to myslíš vážně i se psaním, musíš tomu něco obětovat.
    Psaní je psí život, ale je to jediný život, který stojí za to žít.
    Flaubert
  • Le fille AshLe fille Ash Komentářů: 84
    Stručná odpověď: Měl by být pravidelný, protože pravidelnost a opakování + procvičování, to jest základ úspěchu. Potom by bylo ideální, kdyby každý z kurzů měl samozřejmě jiné zaměření (1. jak správně postavit větu 2. jak vůbec začít psát atd.) a vůbec by nebylo na škodu, kdyby se vystřídalo více vedoucích kursu. Každý může něco dát a každý účastník kurzu si vezme od různého vedoucího něco. 

A to je asi vše. Jo! A samozřejmě.. spojení praxe a teorie.. ale to tak myslím většinou bývá, že? :)
  • TrigatronTrigatron Komentářů: 48
    Kurz (kurs je to, co mají lodě, že?) je u tvůrčího psaní zajímavý nápad, ale obávám se právě toho, že nikdo nedokáže tak docela psát na povel a v plné míře uvolnit svou fantazii. Mnohem užitečnější tak je pro psavce, psavkyně apsavčata, když jejich tvorbu někdo rozcupuje a poradí s nápravou chyb individuálně, prostě tak, jak se na to sami budou cítit. Rozdílné tempo psaní příběhů by asi ani neumožnilo nějaký koordinovaný rozvrh...
    V tomhle máš asi pravdu. Jakákoli tvůrčí činnost se nedá naučit v kursu. Můžu chodit na kursy kreslení, pokud nemám nějaký talent, tak to je na nic. Naučí mne držet tužku, namalovat zátiší, ale pořád je tu spousta dalších věcí, které se naučit nedají. 

Na povel se psát opravdu nedá. Proto je fajn třeba takovéhle fórum, kde se dá uložit text jednou za čas a počkat si na kamarádskou kritiku. wink
    Flaubert
  • TrigatronTrigatron Komentářů: 48
    Jak říkáš. Kamarádská kritika je moc pěkný pojem, mimochodem. :) 
    [Což mi připomíná, že musím zase psát, aby bylo u mne co trhat na kousky - momentálně je vhozená místním čtenářům 3. kapitolka z pěti napsaných a buffer se povážlivě ztenčuje.]
    Hurá do toho, trhat na kousky obvykle není nutné.laugh
    Flaubert
  • AdharaAdhara Komentářů: 64
    Nakoľko som na žiadnom takom kurze nikdy nebola, moje predstavy asi budú dosť odveci. :-) Tieto odveci predstavy som však spojila do poviedky o takom individuálnom kurze tvorivého písania. Je v nej všetko, čo chcem k tejto téme povedať, snáď s výnimkou jednej veci. Dobrý lektor tvorivého písania by si nemal študenta zamieňať s ghostwritterom. Inými slovami, nemal by mu kázať, o čom má písať, ale naopak, mal by si vypočuť predstavy žiaka o jeho diele a viesť ho k tomu, aby tie svoje predstavy v čo najväčšej miere naplnil.
Abys mohl komentovat, musíš být přihlášený nebo registrovaný.