Psát za dvě hlavní postavy? Proč by ne?

MichaelaMichaela Komentářů: 11
upraveno 21. květen 2012 v Obecná diskuze
Před pár dny, jsem konečně dopsala knihu. Od teď to nebude, už takové, jako dřív. Čeká mě spousta opravování a škrtání. Samozřejmě chápu, že i to patří k tomu, když se někdo chce stát spisovatelem.
Ale jako takové malé zpestření, bych chtěla mezitím začít psát pokračování. Přeci jen jsem to ukončila tak, aby na to mohl další díl navazovat. Mám to celé promítnuté v hlavě, jak bych chtěla, aby to vypadalo. Problém je však v tom, že tento díl jsem psala v první osobě. A v druhém díle bych to chtěla stále psát v první osobě, ale potřebovala bych psát za dvě postavy. Už jsem tímto stylem četla pár knížek, např. Castová P. C., Castová Kristin, napsali úžasných osm dílu školy noci, ve kterých mají také vždycky u kapitoly napsané jméno, kdo to zrovna vypráví (provádí knihou).
Myslíte, že by to šlo i u mě?
Jenže ony to píší ve 3. osobě a já bych to potřebovala v té první. Jde mi tak lépe se ztotožnit s hlavní postavou.
Šlo by to?
Michaela

Komentáře

• jennie1546jennie1546 Komentářů: 9
    Taky jsem četla Školu noci. Myslím, že mě by to vyhovovalo spíše v 1. osobě. Bylo by to pro mě lepší (sou)cítit s postavou. Taky občas něco píšu a uvažovala jsem o tom, že bych to udělala z více pohledů. Podle mě to nemůžeš nijak extra zkazit :))
  • Já třeba také píšu knížku z pohledou dvou hlavních postav. Myslím že to vůbec není problém, stačí mít chuťa nebát se ;) :D
  • JitkaJitka Komentářů: 146
    Poslední věc, na které teď dělám, je vyprávěna zatím z pohledu asi 8 lidí a budu to asi ještě rozšiřovat. Komplet to píšu v první osobě, v přítomnosti a píše se mi to hrozně dobře, takže já tomu dávám jednoznačně palec nahoru :)
  • Myslím si, že to vůbec nevadí, pokud zůstane vše přehledné ;o) já píšu příběh ve 3. osobě a "myšlenky" dvou hlavních postav vyjadřuji v osobě první. Vše mám, alespoň si myslím, přehledné :o) takže se domnívám, že to vadit nebude!

Měj se krásně! ;o)
  • MichaelaMichaela Komentářů: 11
    Všem vám moc děkuji, za vaše reakce. :)
    Už jsem to vyzkoušela i v praxi a pokud někdo z vás o něčem takovém přemýšlí, rozhodně to doporučuji :)
    M.
  • DollyDolly Komentářů: 14
    Zkus si přečíst nebo alespoň podívat na Nejlepší holka našeho života aneb miss Porta od pana Šmída. Ten to pojal skvěle. Hlavně mě bavilo, jak stejné situace popisoval ze dvou pohledů. Třeba ti to pomůže.
    Děkuju moc. Určitě si to přečtu. :)
  • IweinIwein Komentářů: 2
    Ahoj! Ráda bych se taky přidala s dotazem na toto téma... Myslíte, že je vhodné psát většinu knihy v osobě první za hlavní hrdinku a pár úryvků z jiného místa v osobě třetí? Určitě by to pomohlo čtenáři k hlubšímu pochopení děje, zápletek a souvislostí... Předem děkuji za odpověď :)
    Omlouvám se, že odepisuji až tak pozdě. V poslední době jsem byla poněkud indisponována.
    Ano, určitě si myslím, že je to pro pochopení děje lepší. Sama jsem četla několik děl psaných touto formou a moc se mi to líbilo, takže jen do toho :)
  • MarketaRMarketaR Komentářů: 675
    Proč ne? Myslím, že je to dobrý nápad sledovat příběh ze dvou různých pohledů. Přece jen nikdo nevnímá to, co se děje, úplně stejně. Držím palce. ;-)
  • EifroseEifrose Komentářů: 12
    Četla jsem Černobílý svět od Kathryn Stockettové a tam byly tři různé pohledy střídané jednou za pár kapitol a navíc tam byla jedna, která byla z pohledu 3. osoby, tedy za žádnou postavu. Byly to hezké změny, protože si myslím, že bez toho by mě trochu kniha začala nudit :)
  • GennieGennie Komentářů: 56
    Můžu se ještě na něco otázat? Pardon, jestli jsem odpověď přehlédla, ale jde vlastně o to, jestli je možné přepínat pohledy i uprostřed kapitoly a začít až uprostřed knihy.
    Já se totiž snažím napsat takovou sérii. Již píši třetí díl, opravovat to budu až nakonec. Nejspíš se bude jednat o tetralogii, ale to jsem zase odbočila.
    Ze začátku jsem psala jen za jednu hlavní hrdinku, jenže časem bylo nutné přidat i druhou, aby čtenáři viděli věc z obou stran. Narušilo to příliš knihu, když jsem to udělala až někdy v polovině druhého dílu? Před nedávnem jsem přidala i třetí postavu. Zase někde na začátku třetího dílu. A dalším problémem je, že pohledy přepínám uvnitř kapitoly. Ne po odstavci, jak jsem to viděla u některých amatérských písálko-blogerů, ale vždy polovina kapitoly z pohledu jedné a druhá z druhé.
    Co na to říkáte? Jak bych to měla poopravit? Může to tak být? Co s tím?
Abys mohl komentovat, musíš být přihlášený nebo registrovaný.