Tvorba knih, spisů,povídek.

Dobrý den,
od malička píši, baví mě to.Ať už povídka o lásce (nedopsaná 30 stránek), básničky (dva malé sešítky), výpisky z knížek (psychologie, filosofie, vývin člověka,charakter, technická literatura..), třeba i knížku o hudbě (harji na kytaru, tak i noty,jak se tvoří, stupnice v excelu tabulky,tvorba...asi tak 300 stránek všeho za 15let), teď si občas sepisuju věci o logistice do práce, protože jsem strojař ( technická literatura z mnoha diplomových prací, knížek, webů.. asi tak 200 stránek). Ale nevím,co s tím vším :smile: pro mne něco sepsat ve wordu, okolonkovat, udělat tabulku, nakreslit v programu... je odreagování v životě a koníček. Ale nějak nemám ani kamarády,co něco podobného ocení, dělají, tak nemám představu, jak se věci mají, jako jak vydávat, kolik cca to stojí, kde se podobní lidé scházejí, nebo kam se dá napsat pro posouzení, autorská práva atd...
Nemá s podobnými věcmi někdo zkušennost? Ku příkladu jsem se díval na nově založené ČESKÉ LITERÁTNÍ CENTRUM, ale je ve vývoji,nyní začalo a jak psali z webů, je spíš pro spisovatele české scény, odborníky. Sháním nějaké podobné informace, neví někdo?
«1

Komentáře

• williwilli Komentářů: 456
    Dobrá otázka, těžká odpověď. Přesnou odpověď (v oboru psaní knih, románů a sbírek básní) ti dát nemůžu. Nějakou zkušenost mám s publikací v odborných časopisech, ale ne už s psaním knih a povídek.
    Vždy je to o tom, stát se "členem klubu". Přesný výklad to nemá, ale znamená to v principu dělat (psát) něco, co zajímá i ostatní.
    To, že to někoho zajímá, poznáš podle skutečnosti, že se někde podobní lidé schází, ať už fyzicky, nebo virtuálně, jako na tomto fóru. Ale nejen zde. Obvykle není třeba udělat víc, než říct: ahoj, můžu se přidat?
    Pak už stačí si s nimi povídat, vyměňovat zkušenosti, nebát se zeptat a nenaprdnout se, když hned nedostaneš odpověď, kterou potřebuješ.
    Pokud tě zajímá psaní povídek a příběhů, jsi tu správně - tady se občas objevují příspěvky, které upozorňují na různé literární soutěže, kam můžeš něco poslat a občas dostaneš i nějakou zpětnou vazbu. Když napíšeš něco čtivého sem, velmi pravděpodobně ti to někdo okomentuje a třeba i napíše, v čem máš chyby - od pravopisu až po logiku.
    Pokud ale chceš publikovat přímo, vlastně rovnou a bez zdržování, včetně inkasa zaslouženého honoráře, je to postup v několika krocích, jako u kteréhokoliv jiného podnikání:
    1. Zařiď si živnostenský list, přehled potřebných činností ti poradí na místním úřadě, Po + St každý týden
    2. Přihlas se jako podnikatel na zdravotní pojišťovně a na České správě sociálního zabezpečení, nezapomeň na finančák
    3. Vytiskni a svaž např. 500 kusů svého dílka (nebo si to někde objednej na fakturu, reprografické služby a vazbu dnes nabízí kde kdo na každém rohu)
    4. Obejdi knihkupectví a antikvariáty a nabídni jim svoje dílo a pokus se s nimi uzavřít smlouvu
    5. Prodej dům, auto i hodinky, nebudeš to už potřebovat, protože nejspíš brzy umřeš hlady nebo tě zničí vymahači dluhů
    Pokud se ti výše uvedených 5 bodů nelíbí, zkus se vrátit k původnímu - posílej svá dílka do soutěží nebo časopisů, hledej fóra, kde se schází tobě podobní lidé a neztrácej trpělivost. Jestli v tobě něco je, někdo si toho určitě všimne.
    Hlavně to nevzdávej!
    :)
  • asurionasurion Komentářů: 21
    :D :D :D realita, takový věci jsem myslel... :) ty fora, seskupování lidí, že se sem píšou básničky atd... sem se bál napsat,ale zkusím to.
    Já jsem spíš myslel,kdo s tím má reálné zkušennosti, tak jak je tu psáno, něco napíšu, něco se otiskne, jde to, ikdyž zdlouhavě, byl jsem na semináři tam a tam pro lidi,co rádi píší, zaplati jsem to a to... vytisknoout si knižku je dnes bez problémů, stačí mít jen peníze.Třeba jestli tu nejsou lidé,co občas něco napíší, pak se sejdou, každý něco přidá, otiskou dohromady jednu knížku ve vícero autorech a pak ji rozdávají na veletrzích...
  • jerrymungojerrymungo Komentářů: 1,638
    Ještě abys nebyl eventuálně zklamaný, jako už několik před tebou. Tohle fórum je jakýsi spolek lidí, kteří píšou ze záliby, rádi se scházejí a fungují na téměř amatérské bázi. Samozřejmě, někteří, kdo tu byli, si vydali svoje díla a někteří se od nás trhli, protože jsme pravděpodobně nebyli na jejich intelektuální úrovni. Takže, existuje spousta diskusních fór a společností, kde to funguje na poloprofesionálním systému. Když zapátráš tady na fóru, zjistíš, že tady jsme spíš spolek kamarádů psavců.
    Bylo tu už několik lidí, kteří předhodili svoje dílko a když se nedočkali jen pochval, zase zmizeli. Že jejich tvorba pokulhávala nejen v logice, ale i v pravopisu, to nikdo neřešil...
    Nicméně, i když máš ambice, stát se druhým Danem Brownem, není to jen tak, v naší zemi asi není nikdo, kdo by se uživil jen psaním. Willi to popsal v pěti bodech naprosto přesně a ten pátý bod, to je přesné.
    Takže, jestli můžu radit, piš si ze záliby, dej svoje dílka k posouzení podobným a ber kritiku, která přijde. Uvažovat o vydávání, autorských právech a dalších věcech, to je dost ambiciózní a předčasné.
    Zkus sem něco uložit, třeba se dočkáš nějaké reakce od lidí, kteří už něco napsali. My jsme tady docela hodní... :)
    Psaní je psí život, ale je to jediný život, který stojí za to žít.
    Flaubert
    Já se teprve rozhlížím... zatím jsem tu nic negativního nečetl, realita neni negace.Navíc co jsem si přečetl, to jsem taky já,což je povzbuzující. Jen si říkám,když už člověk píše, proč to nemít v knihovně a jen tak se dívat :) těch for je tu moc na pročtění,tím než se prohrabu. Navíc jsem koukal, někdo tu zkládá i písničky, což jsem taky takovej. Jen mám smůlu,že jsem z vesnice, tady nikdo nepíše.
  • williwilli Komentářů: 456
    Kdyby se na vesnici nepsalo, dávno bychom tu ž mluvili německy...
    Vesnice je a bude pokladnicí jazyka kteréhokoliv národa. Nebýt vesničanů, zanikla by nářečí i celé jazyky. Nejlepší vypravěči pocházeli právě z venkova, protože vyprávění a sdílení je součástí venkovského života. Jazykové čuňárny typu "negociování", "interes", " badžet", "premiér" a jiné paskvily převzaté lidmi, kteří často ani neví, o čem mluví, vznikají jinde.
    Jestli můžu poradit, ale teď už zcela vážně - pokud tam někde vevnitř sebe cítíš, že tam něco je, klube se to a chce to ven, tak se podívej na stránky Reného - to je to "renenekuda.cz", na kterých běhá i toto fórum. Tam najdeš jak korespondenční kurz tvůrčího psaní, který poskytuje zcela bezplatně, tak i nabídky dalších kurzů a cvičení pro začínající autory. Předpokládám, že to je jeden z "klubů", kde potkáš právě ty lidičky, kteří ti mohou poskytnout alespoň část odpovědí.
    Měj ale na paměti, že bez cvičení se nikam nedostaneš a aby bylo cvičení účinné, musíš mít i nějaké srovnání a zpětnou vazbu. A jsme zpět u těch literárních soutěží, dopisování si s redakcemi, atd.
    Děkuju, vy tu o sobě v přízpěvcích, které jsem četl mluvíte jako o partě nadšenů.Já ale to mláco, co jsem si pročetl vidím víc, vidím v přibězích duši, cítím tu samotu a chuť tvořit, bez potřeby vyššího uznání, tu zkromnost. Docela mě fascinuje, když člověk náhodou najde lidi ventilující tvorbu do umění,at už jakýmkoli směrem, že se necítí jinný. Vesnice má nevýhodu, pokud o vás lidé nic nevědí (nedej bože že píšete), vymýšlí si různé scénáře sami, aby si vás někam mohli zařadit.
  • ZdenekJasekZdenekJasek Komentářů: 80
    Tak to není úplně pravda, že jsme parta nadšenců bez potřeby vyššího uznání. Já naopak dychtivě očekávám, kdy mě na každém rohu začnou obtěžovat žádostivé fanynky! ;o)

Jinak doporučuju k pročtení tohle: http://beletris.cz/spisovatelske-listy/jak-napsat-dobrou-knihu/obsah/ Pokud už věříš, že umíš dobře psát, tak si přečti části o vydávání knih. Ale zajímavé je to celé.

Nedivím se, že jsi na vesnici jediný, kdo píše. V našem 22-25 tisícovém městě máme kurz tvůrčího psaní. Nejvíc nás tam chodilo 6, ale obvykle tam jsme ve třech...
    ty jo... 22-25 000 možnách potenciálních spisovatelé :D a z toho jen 6,zajímavý. Já jsem z 3000 městečka.
    Ženské srdce je neochvějné, stací upřímný pohled, pohlazení slovem a rázem se ji změní svět.
    to jsou ponaučení, jak psát, napsat, komunikovat a vydat, docela dobrý, jen... nějak jsem tu z debat nepochopil, jak to děláte... já jsem si sepisoval věci a házel na hromadu dvacet let, pak sem je jednou roztřídil, vyházel nesmysly (doted jich lituju,ale probrat pomalu 20 000 stránek po dvaceti let neni možný), teď tu mám moc věcí a sepsat je jen do PC je snad nemožný xD Jak to děláte vy?
    Tak já hlavně nic nevydávám :smiley: A píšu jen na počítači. A když něco dopíšu (myslím opravdu dopíšu, opakovaně pročtu, proškrtám a přepíšu (a dřív jsem měl kámošku češtinářku, tak jsem měl ještě korekci zdarma)) tak to pustím do světa. Na web. Sem, na svůj web a na další dva weby věnující se povídkové tvorbě.
    Ale pomalinku ve mě roste příběh i na knihu. A jestli ji napíšu nevím. a už vůbec netuším, jestli se pak pokusím vydat ;)
    Já ted dělám logistiku, spousta diplomek a z nich sem si vytahal věci, už jen,že mě baví sepisovat, mohl bych si z toho udělat knížku pro sebe, do práce se zplepšovat a taky jsem koukal,když se to neučím,jsou placený certifikační kurzy.Prakticky to samý,jako kurz psaní povídek, knížek, akorád s tím rozdíle,že jsou zakončení zkouškou, kdy člověk dostane rekvalifkační papír a doplní si vzdělání certifikací. Je velmi zajímavý, že psát, učit se psát, vytvářet něco za sebe se dá spojit v mnoha ohledech. Pro mě je ,,naučit se psát knížku" to samý, jako naučit se žít život :)
  • AdharaAdhara Komentářů: 64
    Možno ti pomôže môj príbeh prvej publikácie. Upozorňujem však, že ide o drsné čítanie. http://www.adhara.sk/?page_id=810
    Hm.... Ty roky jsem raději nepočítal. Musela být velmi dlouhá knížka. Otázka: 1. Výdaje a náklady po sečtení, byly aspon nulové, ne mínusové? 2. Co ohlasy lidí, kteří si knihu přečetly? :)
    Výdaje a náklady z mojej strany skutočne neboli žiadne, teda až na nervy a cca 10 rokov života. :-) Ohlasy čitateľov sú tu: http://www.adhara.sk/?page_id=255
    Pekný ohlasy, já si říkal,že tu jsou ,,nadšenci" co mají potencial, už jen z těch pár fajn povídek,co je tu napsaných.
    Já bych do debaty vstoupil s trochu jiným problémem a první kritikou pro asuriona.
    Máš tu několik příspěvků, píšeš o tom, jak chceš tvořit díla a vydávat knihy, vidím tu prostě velké ambice. Takových podobných je dost, jak už jsem řekl, i tady se někteří objevili a zase zmizeli poté, co jsme se jim snažili vysvětlit, že napsat něco není jen tak. Potom tu byli další, kteří si nedělali starosti s pravopisem s pocitem, že kdesi v redakcích sedí spousty nadšenců, kteří se těší na to, opravovat stylistické a pravopisné chyby budoucích umělců.
    A ruku na srdce. Zatím v každém z tvých příspěvků nacházím nějakou dost hrubou pravopisnou a stylistickou chybu. Je pravda, dnes se už na nějaký pravopis nehraje, stačí zapátrat po různých sociálních sítích. Nicméně, ve fóru, které sdružuje spisovatele, byť amatérské, by se něco podobného objevovat nemělo. Takže možná by bylo dobré, začít od sebe. I já, po několika desítkách let psaní, mám pořád po ruce třeba Pravidla českého pravopisu a další knihy o češtině.
    Flaubert
    No a proč myslíš,že jsem někde na foru? Protože jsou lidi,co mají víc zkušenností.Co ti řeknou,jak se věci mají.Knížku mám, básničky mám dvě knížky, písničky mám, za poslední měsíc jsem sepsal ve wordu 43 stránek (pěkně se píše na klávesnici pro někoho,kdo psal jen ručně a word ještě pravopisné chyby odhaluje xD). Já si přišel povídat a zatím,co sám za sebe mohu říct, nikdo není negativní. Realita neni prochazka ružovým sadem, nebo snad ano? :)
    Samozřejmě, realita je mnohem horší. Mimochodem, pracoval jsem hodně dlouho v tiskárně, na různých pozicích, takže vím, co jsme tam dostávali.
    Víš, množství toho, co jsi napsal, je sice obdivuhodné, ale neznamená to automaticky kvalitu. Četl jsem třeba životopis jednoho z mých oblíbenců, Stephena Kinga a ten si vzpomínal na to, kolik textů napsal a zase zlikvidoval a mluvil něco o poměru třiceti vyhozených k jednomu dobrému.
    Ale dobrá, záleží, co třeba od tohoto fóra očekáváš. Opravdu, nejsou tu lidé negativní a zlí, ale musíš počítat i s kritikou chyb a k tomu patří i chyby v pravopisu. Spoléhat se na Word taky není všemocné. To je jako spoléhat na kalkulačky a neumět si spočítat cenu nákupu... :)
    Podle mého názoru ten, kdo chce psát, ať už cokoli, by měl znát svoji rodnou řeč mnohem líp, než kdokoli jiný.
    Flaubert
    Čekám jen realitu a tu tu nacházím,což jsem málokde našel.Nikdy jsem an forcech nebyl,co jsem si tu přečetl, během hodiny, mě vedlo k tomu,že se mám ještě co učit,což je dost pozitivní. jen mě žere,že nemůžu pročís všechno,je toho tu až moc.ale ta zkromnost lidí,co něco umí sami pro sebe, ta je tu fascinující :) jinak můj vzdálený příbuzný je Karel Václa Rais, někdy bych se chtěl dostat aspoń z poloviny na jeho úroveń :/ hihihi ale jako 10 let života pro knížku,jako Adhara,to teda poklona,tak těžký a přez to zvládnutelný, jsem něčekal.
    Ďakujem za poklonu. No k téme automatickej kontroly vo Worde: tá všetky chyby nevychytá, Ani zďaleka. Tu sú moje mnohoročné skúsenosti s jej hlavnými nedostatkami. Píše sa tam síce o slovenčine, ale rovnako aktuálne je to aj na češtinu: http://www.adhara.sk/?page_id=1216

Zdôraznila by som informáciu, že automatika vychytáva asi len tretinu všetkých chýb, takže autor pravopis naozaj musí ovládať aj sám.
    Word se mi hodí strašně na základy,jak se slova píší.Zbytek je o přemýšlení.Chtěl jsem jsem napsat pro posouzení něco,co jsem psal kdysi dávno,ale po realnem přečtení,co všechno se musím naučit od lidí,co již píší... nějak se stydím :D
    Klidně šup sem s tím, tady nikdo hlavy netrhá. A v podstatě každý celkem ví, co může od těch druhých čekat. Tak se klidně zapoj. Třeba se od ostatních dozvíš věci, které sám nevidíš a je to jen ku prospěchu.
    Flaubert
    Sníh padá do hladin jezer,
    zdá se mi, jako bych byl vězněm.
    Svých vlastních snů,
    který se mi občas zdávaj.
    Nevím sám, na čem vlastně jsem,
    nevím sáám.
    Z jara ledy tají,
    nový život se ze země vzpíná.
    Zářící záblesky copánků,
    dlouhých zrzavých vlasů.
    Světe div se, touha je veliká
    s ní život pomalu vyprchá.
    Můj sen nikdy nevyprchá,
    byl bych blázen, kdybych se vzdal nadějí.
    utíkám sám vysokou závějí,
    nechal jsem za sebou všechyn špatný znamení.
    Teda zrovna báseň se dost blbě posuzuje ;) Já mám básně rád a mám v sobě aspoň půl metru básnického střeva. Jenže dokážu ocenit jen básně pravidelné a rýmující se. Maximálně občas vezmu na milost nějaké zajímavé haiku (ale to mi teda musí docvaknout, že se jedná o haiku :smiley: )
    A nebo z ní musím cítit fakt silný emoce případně poselství nebo jiný zdělení. Z tvojí vnímám nějaké emoce i poselství, ale nepřijde mi nijak zajímavá. Ale znovu opakuji, že zrovna básně jsou na posuzování hodně subjektivní věc.
    Jen část písníčky :)
    Já tam bohužel ani žádné sdělení nenacházím. Připadá mi to jako vrstvení slov a řazení za sebou. Kdyby to byla písnička, čekal bych tam nějaký rým. Jediný, který bych tu viděl je rým - vyprchá nevyprchá a nadějí, závějí.
    Jak se povídá - nevím, co tím chtěl básník říci... :)
    Flaubert
    To je část písničky? No, zkusil jsem si ji zazpívat a nevím, nějak mi to na píseň nevychází. To občas dokážu z hlavy zarapovat/zazpívat lépe se rýmující věci s lepším příběhem.
    Trošku mi to připomíná, když mě občas popadne "bláznivá zpívací nálada", to si pak klidně zazpívám i text na faktuře ;) Tím se do tebe nechci trefovat, jen chci říct, že v tom jaksi píseň nenacházím. Možná kdybych to slyšel.
    Složil jsem ji v kapele před deseti lety, když jsem odešel, kapela se rozpadla a kluci mi sami říkali,že ji nikdy nedokázali zazpívat tak jako jsem ji zpíval já. Nikdo.první řádek: sníh je tisíce vloček, jsou studené, malé, při tom tak překrásné, bezpočetných tvarů, přesto,když spadne na ruku,roztaje rázem.Sníh nepadá do hladin,ale na hladinu.
    druhý řádek: něco se mi osobně zdá a zdá se mi být vězněm,ne že jsem.
    jsem tisícem vloček padajících do hladin, kde hladina je hradba, pod kterou je voda, jako nový schovaný, chráněný svět.
    třetí řádek: svět pod hladinou, chráněný hradbou o kterou se všechny pokusy roztříští, roztají, zmizí a stanou se vodou, hladinou, svět snů, ukrytých pod pláštěm ochrany, pláštěm přes který je vidět jako přes hladinu,protože je průsvitná,ale nikdy se tam nikdo nedostane
    čtvrtý řádek: sny, které se ukrývají pod hladinou, já jsem vločka a snažím se do nich proniknout, vidím je, cítím je,ale když si chci šáhnout, roztaju a změním se v hradbu, ať jsem jedna vločka, nebo tisíc, chci,ale nemůžu, když vím,co bych chtěl, a´t to jsem já,nebo kdokoli jiný, sebevíc krásnější, dokonalejší člověk, než pouhá vločka, vloček je nespočet, při tom každá je jiná
    ,, umět číst řádky neznamená umět číst mezi řádky, natož umět číst co čeho není psáno, ale je za slovy dáno“
  • masenkamaskovamasenkamaskova Komentářů: 285
    upraveno 11. leden 2017
    Nějakou chvíli tuhle konverzaci sleduji a nedá mi to, musím taky reagovat. Z tvého prvního příspěvku mi přijde, jako bys toho vlastně moc nenapsal - pár set stránek za 15 let roztroušených všude možně ještě nic neznamená - , ale tváříš se, jako bys s tím chtěl udělat díru do světa. Nechci tě nějak kritizovat ani ti srážet nadšení. Jen chci říct, že každý z nás na fóru, co se tady angažuje, toho už napsal "mraky" (já asi 500 normostran v knihách a možná tak další stovku v povídkách a článcích - za zhruba šest let s velkými pauzami), ale zatím jsem neviděla, že by někdo přemýšlel jako ty...

Jde mi o to, že mluvíš o vydávání, máš ale vůbec co vydávat? Vydání by měl být (dle mého) poslední krok. Předchází mu spousta práce, vymyslet dílko, sepsat ho, zrevidovat, dát někomu přečíst k posouzení, znovu upravit a opravit, a pak se zamyslet nad tím, jestli bych s ním nemohla udělat díru do světa :smile: Doporučila bych mířit trochu níž, alespoň ze začátku. Něco nám sem předhoď do samostatného vlákna jako svoji tvorbu, ať se můžeme podívat, jak na tom vlastně jsi :wink:
    Psaní je cesta jak zažít to, co se vám v reálném životě nemůže stát.

Občas se vyžívám i v hudebních provedeních. Písničky můžete sledovat zde: Lexi Felix

Odborná literatura se nedává posoudit, ta se musí odborně napsat.Místo posuzování chodím za lidma s titulem DoC. Z hudby chodím za jednou paní profesorkou z umělecké školy. to není jako psát knížku,s básničkama, povídkama a rozepsanou knížkou chodím za učitelema českého jazyka.Chtěl bych poslat do redakce nějaké věci, ale už vidím,jak v redakci,kam se posílají romány budou hodnotit odbornu literaturu. Ani jsem se nepročetl třetinou věcí tady, nebudu sem něco jen tak dávat.To já moc mluvím,ale lidí se bojím.Mě se totiž několikrát stalo,že mě lidi odsoudili s názorem a pak ho vydávaly za svůj :( opravdu nejhorší je,když něco napíšete, dáte to někomu, on to vydává za své.Nepřál bych to nikomu :(

něco nic neznamená... mě se líbí Božena Němcová a jak začínala ona? seděla doma a vymejšlela? Chodila mezi chudé lidi a povídala si s nima a co dokázala :) NIkdo ji nediktoval,co má a co nemá.
Abys mohl komentovat, musíš být přihlášený nebo registrovaný.