Nabídnutí knihy vydavateli

Zdravíčko,
když mi bylo 13, napsal jsem jednu, říkejme tomu třeba dobrodružná novela.
Tenkrát jsem to dělal jen pro zábavu, ale už je to šest let zpátky, a teď jsem se rozhodl celou knihu přepracovat a nabídnout vydavateli.
Možná řeknete, že jsem paranoidní, ale když dáte svoje dílo cizímu člověku, jakou máte záruku, že jej nevydá pod jiným jménem, aby mi nemusel nic vyplácet? Stalo se to už někomu? Pokud ano, jak se proti tomu pojistit?

Komentáře

• M4verickM4verick Komentářů: 4
    Možná jsem to formuloval špatně, měl jsem na mysli případ, kdyby vydavatel pod moji knihu podepsal nějakého fiktivního autora, aby zkrátka ušetřil. Je něco takového možné?
  • ZdenekJasekZdenekJasek Komentářů: 80
    No, tak kolik dostaneš za placeno se bude řídit smlovu.

Ale ty se asi bojíš, že jim pošleš text a oni ho bez smlouvy vydají, co? No, tvůj text je samozřejmě chráněn autorským právem, takže by pak byl soud. Jak ale prokázat svoje autorství? Dělá se to třeba tak, že vytiskneš několik náhodných stránek textu, vložíš do obálky (ideálně takové, která se při rozdělávání vždy viditelně poškodí (ale nevím, jestli nějaká taková je)) a pošleš na vlastní adresu. A necháš zavřené. Pak máš kdyžtak svůj text s razítkem pošty. Nebo si to taky třeba můžeš nechat ověřit u notáře ;) Ale to už nějakou stokorunu stojí, tak aby tě to, při příjmech českých autorů, nevyšlo náhodou dráž než případný výdělek ;)
  • AdharaAdhara Komentářů: 64
    Keď si toto slovo použil sám, tak sa snáď neurazíš, keď poviem – áno, si paranoidný. Ono je totiž krádež tvojho textu vydavateľstvom tá úplne posledná vec, ktorej sa treba báť. Prečo? Dôvody sú tu.

Vydavateľstvá s pravdepodobnosťou okolo 70 % tvoj rukopis rovno hodia do koša alebo zmažú bez toho, aby ho začali čítať. K rukopisom začínajúcich (ale nielen tých autorov) majú takú silnú nechuť, že by ich neukradli ani keby si im za to zaplatil. :-)
  • M4verickM4verick Komentářů: 4
    Díky za názory, vím, že je malá šance na úspěch, ale byla by hloupost to aspoň nezkusit. Kdyby se mi to náhodou podařilo, dám vědět :smile:
Abys mohl komentovat, musíš být přihlášený nebo registrovaný.