Projektování

Ehm... hned na začátek otázka: Kolik máte rozpracovaných (rozepsaných, rozmyšlených) projektů? Hodně? Já ano :smiley: Důvod, proč zakládám tohle vlákno, je podívat se na moje a vaše pracovní návyky co se týče psaní a třeba se přiučit od ostatních pár fíglů. Co si budeme povídat, moje psaní zrovna dvakrát (ani jeden-a-půl-krát) organizované není a zajímalo by mě, jak je to s vámi.

V dnešní době nám počítače usnadňují spoustu práce. Používáte nějaký program na psaní? Ve wordu se mi nikdy nepsalo moc dobře, tak jsem hledala, zkusila Q10 jako minimalistický program, jenže ten se dá použít tak na povídky. Pak jsem našla Scrivener, jenže mi nevyhovoval a jakožto chudému studentovi se mi nechtělo za něj platit. Podařilo se mi nakonec najít náhradu v podobě yWriter - a páni, když si člověk věci zorganizuje, tak se mu hned píše líp! :smiley: Jen tak pro info, jak to vypadá: http://prntscr.com/b5fdjy

Tak se mi tak stalo, že jsem začala psát zrovna tenhle příběh. Byl to jen takový nápad, nemyslela jsem si, že z toho bude něco většího. Ehm... ono je to trochu větší. Myslela jsem, že to bude delší povídka/kratší novela, max 50 stran. Tak jsem si psala, psala a co se nestalo. Spočítala jsem znaky a jsem na 95 normostranách a v půlce příběhu. Prosím vás, děje se vám to taky? Malý nápad a on z toho bude román?

Očekávám, že rozjedeme diskuzi a asociace už nás navedou dalšími směry, takže víc psát zatím nebudu. A vy se můžete zamyslet a svěřit se, jak to vypadá s vámi. Hodně mě to zajímá :wink:
Psaní je cesta jak zažít to, co se vám v reálném životě nemůže stát.

Občas se vyžívám i v hudebních provedeních. Písničky můžete sledovat zde: Lexi Felix

Komentáře

• ZdenekJasekZdenekJasek Komentářů: 80
    Aktuálně asi tři. S tím, že jich je ještě spousta dalších, na kterých jsem nepracoval tak dlouho, že když jsem si je znovu pročetl, už jsem si nepamatoval, co jsem tím chtěl říct a jak to mělo pokračovat ;)
    Píšu v normálním textáku (Word) a stačí mi to.
    Docela mě zaujalo hodit ten prvnotní nápad příběhu do myšlenkové mapy a uspořádat si postavy, prostředí a chronologičnost. Ale už to zase moc nedělám. Mě totiž příběhy napadají prakticky v celku. Prostě hned znám ty hlavní body a podle nich si napíšu krátký výtah příběhu, do kterého se občas mrknu, co jsem chtěl dál. A ten výtah je takový mikropříběh a je snažší než myšlenková mapu. Tu jsem chtěl taky používat, abych něco nezapomněl, ale zjistil jsem, že pokud mám ten příběh rozepsaný, tak ho stejně v hlavě nosím celý a nezapomínám to. Pravda, zatím píšu jen kratší věci :D
    Že bych se rozepsal a pak mi to nabobtnalo se mi už naštestí nestává a když jo, tak to proškrtám dodatečně ;)
  • Mirek H.Mirek H. Komentářů: 373
    Standardně se snažím mít nerozpracováno více věcí, prostě když píšu, tak jen jednu věc a až při dolaďování (po odležení) se nakupí třeba 2-3 kousky. Zjistil jsem, že dokud nemám dopsaný jeden příběh, těžce přepínám na jiný.
    V současné chvíli mám rozpracovaný jeden textík (a 3 dokončené povídky dolaďuji).
    S poznámkami a nápady tam je to jinak, tam mám poznačeno více věcí.
    Občas používám myšlenkové mapy, většinou v případě kdy se ukáže, že pro příběh potřebuji více znát pozadí (které mnohdy nemusí být úplně v povídce vidět (to byl případ třeba Návratu, kde mám několik stran poznámek. Tedy i proto, že při samotném psaní mě napadlo, udělat více mini příběhů, kde by se postupně odhalovaly jednotlivé části světa).
    Na druhou stranu, jindy si na myšlenkovou mapu a poznámky ani nevzdechnu a mám vše v hlavě. U mě je to asi různé, kus od kusu. :)
    Bobtnání textu mě většinou moc netrápí, většinou naopak po dopsání ještě dodatečně dost proškrtávám. :)
    K psaní používám Word a FocusWriter (když potřebuji, aby mě opravdu nic nerušilo) a zatím mi to vždy stačilo. Ale stejně jako Zdenda, píši jen kratší práce. ;)
  • jerrymungojerrymungo Komentářů: 1,682
    Jejda, tak to já se tady docela odlišuji. Rozepsaných věcí mám dost, asi sedm a vracím se k nim průběžně podle nálady. A k tomu ještě jakýsi sešit - nápadník, kde každý nápad má jednu stranu a připisuji tam další věci, které mne průběžně napadnou. A když se mi chce, začnu z toho něco vybírat a nabalovat další akce. Abych byl konkrétní, třeba jedna strana sešitu má nadepsáno - Titanový kříž, Egypt, ještěr. A co z toho vzniklo... :)
    Myšlenkové mapy fakt nepoužívám, jakousi mapu tvořím přímo v hlavě, jako Mirek. A opravdu, jen u San Felipe mám celý příběh rozepsaný do bodů, abych se v něm neztratil.
    Psaní je psí život, ale je to jediný život, který stojí za to žít.
    Flaubert
  • MarketaRMarketaR Komentářů: 699
    Vypadá to, že všichni mají něco rozpracovaného, ale hodit to na papír už trochu vázne. No a já se do téhle party v pohodě připojím, protože v hlavě už několik let rozpracovávám jeden projekt, nebo spíše celý svůj svět, ale na papír se toho dostalo jen málo. Pořád nemůžu přijít na "ten" příběh, ale nápadů už by bylo víc.
    Já jsem takový kreativec chaotik. Všude u sebe nosím zápisník a všechno si píšu, postupně z toho ale vzniká slepenec a někdy to až zbytečně komplikuju. :)
    Jinak na psaní používám Q10, protože mě baví zvuk kláves psacího stroje, a navíc mě v tom programu nic neruší. Myšlenkové mapy jsem zkoušela a i když vypadají na pohled hezky, tak na mě moc nefungují. Nějak si s nimi nerozumím. ;)
  • masenkamaskovamasenkamaskova Komentářů: 285
    Zajímavé, zajímavé.

Já si tak nějak nedokážu představit, že bych pracovala jen na jednom nebo dvou projektech. Moje mysl se stále toulá, stále splétá klubka příběhů a intrik a vždycky to pak někam zapadne. Nejlepší posuny v příběhu mě většinou napadají v úplně nevšedních situacích.

Myšlenkové mapy taky nepoužívám, neumím je tvořit, protože mám moc nápadů, moc poznámek a tak všechny nosím v hlavě a neustále je rozvíjím, tak nějak za pochodu. I když si říkám, že možná by neuškodilo, udělat si v těch příbězích pořádek. Možná právě proto mi vždycky nabobtnají do obrovských rozměrů. Začnu třeba psát krátkou scénu a napadají mě další a další věci k příběhu a nakonec je z krátké scény pomalu nejdelší kapitola.

Zápisníček nemám a pořád přemýšlím, že si ho založím... jenže neumím ani ty své nápady zapisovat. Jsou to spíš pocity, útržky rozhovorů, z kterých pak na papíře jako ze samostatného nápadu není nic :disappointed:

Občas se vyžívám i v hudebních provedeních. Písničky můžete sledovat zde: Lexi Felix

• Alex MysseAlex Mysse Komentářů: 237
    Tak ten yWriter vypadá super, díky moc!

Jelikož píši jen kraťoučké věci, tak mi na povídky stačí Word. Na básničky Excel (protože si můžu ctrl-x -> ctrl-v přehazovat verše :smiley: ) a na jeden rozsáhlejší projekt jsem použil dokonce i Poznámkový blok, protože jsem už magořil z toho věčného formátování Wordu a nechtělo se mi nic nastavovat.

Co se týče uspořádání ve složkách, mám všechno hozené v Dropboxu, v různých složkách a různě chaoticky pojmenované. Ale vždycky vím, kde co najdu a co otvírám. Mít to uložené v cloudu je pro mě obrovské plus, mám tam přístup odkudkoli.

A co se týče samotného psaní... nejlépe funguju, když píšu podle následujícího mustru:
    * kafe
    * zeptám se někoho na první větu, co ho napadne a napíšu ji
    * pokračuju v té první větě
    * čekám až mě napadne jak tu šílenost uzavřít

A na nápady mám mobil :smile: aplikace Google Keep - už tam mám dohromady asi 800 různých poznámek. Evernote mi na krátké záblesky nikdy nevyhovoval, ale mám ho tam taky, pro přístup když si dělám poznámky na počítači.
  • williwilli Komentářů: 473
    Já píšu ve Wordu úplně všechno. Když píšu technickou zprávu nebo článek do časopisu, tak si k danému tématu připravím osnovu - cosi jako osu pochodu. A pak píšu to mezi tím. Pak si to po sobě přečtu, zjistím, jaká je to kravina, smažu to a zkusím to znova...
    No, jenže u povídek mi to moc nefunguje, protože tam mi vyhovuje víc, když příběh roste pod rukama sám. Ale to s tím "...pak si to po sobě přečtu, zjistím, jaká je to kravina..." platí pořád.
    Tak třeba povídku na Jerryho prázdninové téma budu teď začínat už potřetí a stejně vím, že to nebude ono.
    Představu bych jako měl, ale převedeno do písmenek je to pořád jakési blbé...
  • masenkamaskovamasenkamaskova Komentářů: 285
    Já vám ani nevím, proč jsem nakonec na Word zanevřela (nebo spíše na samotné psaní delších textů v něm, povídky v něm sem tam píšu pořád). Asi se mi líbila ta uspořádanost nějakého speciálního programu. Mám tam postavy, mám tam místa, když si k nim budu chtít připsat pár poznámek, není nic jednoduššího. Nerada u sebe přiznávám určitý perfekcionalismus při organizování, ale je tam, hodně schovaný. Když je uspořádáno, cítím se hned líp.

Píšete si třeba poznámky k postavám, místům a tak? Nebo jen body příběhu? Vždycky mi to připadalo jako hloupost, postavy mi žily před očima, proč bych se jim měla hrabat v minulosti... Jenže pak začaly vyskakovat určité problémy v příběhu, kdy se jedna scéna dostala do rozporu s druhou právě kvůli minulosti. Jak si v tomhle udržujete přehled?

Pravda, že tady mluvím obecně spíš o delších dílech, tam je ta organizovanost důležitější...

Abys mohl komentovat, musíš být přihlášený nebo registrovaný.