Výprava

kristynka13kristynka13 Komentářů: 32
upraveno 3. duben 2016 v Povídky
El, která šla za Markem, vůdcem výpravy, vykřikla. Na břehu slepého ramene jednoho z pramenů Amazonky leželo mrtvé tělo obrovského hada. Nad okem měl malý černý flek, od kterého se šířil fialový kruh po celém jeho těle. Byl to opravdu děsivý pohled. Co proboha toho hada zabilo?!

Jsou na dvouměsíční výpravě do pralesa za účelem najít nějaké nové živočišné a rostlinné druhy a otestovat je, jestli by třeba nebyli léky na nějakou dosud neléčitelnou chorobu.

Šli dál, ale jejich myšlenky se stále vraceli k tomu hadovi. Mark zastavil. Všude kolem nich rostly plazivé druhy kvetoucích rostlin, ale bylo tady ticho. To bylo divné. Zastavili ale kvůli něčemu jinému. Přímo před nimi byla hluboká rokle se strmými svahy, na nichž rostli stovky stromů s podivnými listy. Byli černé, jejich obrys však zářil bílou.
Do zlověstného ticha zašumění, jako by se do listů těch stromů opřel vítr. Ten ale nefoukal.
Mark začal stromy natáčet. Ted si k pasu přivázal provaz, druhou stranu přivázal ke karabině, kterou zatloukl do skály nad propastí a začal slézat.
Znovu to děsivé ticho. Zašumění listů. Tím to ale tentokrát neskončilo. Listy jako by ožili a vzlétly. To nebyli listy. Na pahýlech stromů seděli motýli. Černí motýli s bílými okraji křídel. Tisíce smrtonosných motýlů. To, co vypadalo jako spadané listy, teď také vzlétlo a naskytl se děsivý obrázek. Na dně propasti leželo několik desítek, možná stovek holých koster zvířat. Všem členům výpravy ztuhly nohy a nemohly se ani pohnout. ,,Bože můj," ozývalo se z úst některých, které pohltila motýlí vlna.
Dokázala jsem se vzpamatovat. Prchala jsem do naší lodi, kde bych se mohla schovat před jistou smrtí.
Naposled jsem se ohlédla. V křečích tam umírali mí přátelé. Ale nesměla jsem zaváhat.
Do lodi se mi podařilo dostat. Naštěstí mě kousl jen jeden malý motýl, a tak se mi podařilo dostat do nejbližších obydlených míst.
,,Napadli nás motýli..." dokázala jsem jen říci snědému muži a dál už si nic nepamatuji.

Probudila jsem se až v nemocnici ve Washingtonu. Tam jsem se také dozvěděla, že jsem měla obrovské štěstí, i když než jsem se probrala, trvali mi to skoro čtyři měsíce.

O měsíc později:
Zapla jsem televizi. ,, Dnes ráno se z Amazonského pralesa vrátila skupinka odvážlivců, kteří jeli hledat Smrtonosné motýlů, jak se těmto zabijákům přezdívá. Zjistilo se totiž, že jejich jed v malé dávce, léčí rakovinu. Všichni se vrátili v pořádku a přivezly na desítky motýlů."

Životy jejích kamarádů možná zachrání lidstvo.

Komentáře

• Mirek H.Mirek H. Komentářů: 373
    Tak ještě jednou, tě tady mezi námi vítám. Pokusím se ti dát konstruktivní zpětnou vazbu.smile

Celý příběh, klouže jen tak po povrchu, bez vtažení čtenáře. Působí to na mě dost suše, a přes vypjatou scénu tak nějak bez emocí, přestože nápad na prapodivné jedovaté motýli, z kterých lze získat lék je fajn. Je to i takový fragment, kde mi chybí nějaké hlubší pozadí (byť jen naznačené), prostě to víc dotáhnout jak po stránce stylistické tak příběhové.

Pomohlo by víc se ponořit do námětu, pokusit se přiblížit atmosféru. Jde vidět, že máš ještě před sebou nějaké ty texty, než se vypíšeš (a hlavně, ono to zlepšování se je nikdy nekončící proces. Každý z nás se s dalšími a dalšími texty neustále učí).

Jde o to prostě hodně číst a psát (je to provařené tvrzení, ale pravdivé), všímat si jak je pracováno s jazykem a příběhem v knihách.

Určitě bych se snažil i trochu omezit slova jako -  tomu, ten, to, těch apod.

Také pozor na překlepy typu - trvali mi to skoro - trvalo,  nebo  Smrtonosné motýlů

A ještě pár konkrétních míst:

černý flek, od kterého se šířil fialový kruh po celém jeho těle.-  spíš: černý flek od kterého se táhl  fialový kruh přes celé tělo (nebo těch kruhů bylo více?) - taky bych  se zaměřil na to jaké fialové kruhy, čím byly zvláštní,  vypadaly jako spálenina, poleptání, nebo jen jako modřina…čím byly nezvyklé? apod.

Byl to opravdu děsivý pohled.  - lepší než takovou větu napsat, by bylo vytvořit popis tak, aby si to čtenář jako děsivé představil - tedy nekonstatovat jen že byl flek a fialový kruh, ale  víc to vzít  do hloubky - přimíchat např. okolní zvuky džungle, červy hemžící se v ráně, zápach apod.

Jsou na dvouměsíční výpravě do pralesa za účelem najít nějaké nové živočišné a rostlinné druhy a otestovat je, jestli by třeba nebyli léky na nějakou dosud neléčitelnou chorobu. - tak tohle je ukázka hodně krkolomné věty. Zkus  si to přečíst nahlas, i to pomáhá odhalit krkolomnosti. Navíc pokud jde o zmíněné informace, je to dle mého i na nešťastném místě a otázka je zda je to vzhledem k následujícímu ději podstatné.

Do lodi se mi podařilo dostat. Naštěstí mě kousl jen jeden malý motýl, a tak se mi podařilo dostat do nejbližších obydlených míst. - když pominu 2x za sebou podařilo se mi dostat, chápu správně že z původního plánu schovat se uvnitř lodi se dostala na loď a pak na ní ještě  někam plula, aby se dostala do civilizace?

A třeba scéna s motýly jako listy a jejich vzlet z propasti, který odhalil kostry, byl fajn.  smile

Doufám, že jsem tě nijak, i přes výčet postřehů, které mi nesedí, neodradil a že ti naopak pomohou.wink
  • kristynka13kristynka13 Komentářů: 32
    Na začátek vám děkuji za vynaložený čas, pro příště se pokusím poučit z mých věčných a častých chyb a jsem si vědoma toho, že se mnou to bude ještě hodně dlouhá cesta, ale chci se zlepšovat. Nezbývá mi tedy nic jiného, než číst, psát a psát :) Takže se více vnořit do příběhu a vtáhnout do něj i čtenáře? Také omezím překlepy a kostrbaté věty ;)

Mé ostatní doposud sdílené povídky budou asi stejně ,,suché" jako tato (i když doufám, že ne), ale pokusím se polepšit alespoň v těch dalších.

Myslíte, že bych mohla tuto povídku přepsat, opravit vše, co je špatně (tedy napsat ji znovu) a pak vám to poslat do SZ, jestli vám to nebude vadit?

• Mirek H.Mirek H. Komentářů: 373
    Ještě jedna drobnost, všichni si tady tykáme bez ohledu na věk a zkušenosti, rádi píšeme a to nás tu všechny spojuje…takže na vykání zapomeň :-)

Pokud jde o zpětnou vazbu, já vždy říkám, že je důležitá především pro to, aby se autor nad svým dílkem zamyslel a něco si z ní odnesl, ale nemusí vždy samozřejmě souhlasit se vším. (Co člověk to jiný názor). A jak jsem již zmiňoval, každý z nás se neustále učí. A člověk nebude vypsaný za jedno odpoledne. :-)

Být tebou, zkusím si ještě počkat na další názory a postřehy a  když pak na základě podnětů povídku dopracuješ, upravíš, bude to super a pak ji můžeš do tohoto vlákna nahrát jako verzi 2 :-) nebo klidně poslat i do SZ. Jak budeš chtít.
  • ZdenekJasekZdenekJasek Komentářů: 80
    Musím souhlasit s Mirkem. Myšlenka zajímavá, ale to podání čtenáře moc nevtáhne. Stejně souhlasím, že část, kdy motýli vzlétnou a odhalí kostry, je dobrá. Ale šla by ještě trošku vyšperkovat a bylo by to dokonalé ;)

Pokud napíšeš druhou verzi, určitě ji dej sem, ať se můžeme vyjádřit všichni :)
  • kristynka13kristynka13 Komentářů: 32
    Děkuji moc oběma, druhou verzi určitě napíšu a budu se řídit radami, takže doufám, že bude lepší než tato. Následně ji zveřejním zde, abyste to mohli porovnat :)
Abys mohl komentovat, musíš být přihlášený nebo registrovaný.