Běžný život v raném novověku

TheodoraTheodora Komentářů: 5
upraveno 22. červenec 2015 v Brainstorming
Uměl byste někdo poradit dobrý odkaz, ideálně česky, anglicky či rusky? Hledám zdroj informací o běžném životě v Evropě, v období dejme tomu 16. - 18. století.

Nejsem líná používat google a pochopitelně nečekám, že to bude někdo hledat za mě :) ale zatím jsem nenašla nic hezky soustředěného a kdybyste někdo něco takhle pěkně z hlavy znali, budu vám zavázána.  

Nejde mi o historické události, ale spíš o věci typu - byla ve venkovských staveních obvyklá okna se skleněnými výplněmi? Pokud ne, jaké byly výplně, nebo byly na oknech jen okenice? Je možné, aby v tomtéž čase v bohatém měšťanském domě topili a vařili na kachlových kamnech a ve vesnické chalupě v peci s otevřeným topeništěm? A měli by kouřovod do fasády nebo komín na střeše? Jaké nářadí mohlo být běžně k dispozici v chudším domě, jaké by bylo výjimkou a jaké mít nemohli, ani kdyby se na hlavu stavěli? Jaké textilie mohla bohatší měšťanka běžně využívat na své ošacení? Jaké nemoci byly rozšířené a jak se léčily? Jaká zranění byla automaticky život ohrožující? Jakým způsobem "fungovala" nejstarší profese?

Nemusí to být smrtelně přesné ani smrtelně podrobné. Knížka bude spíše alternativní realitou, ale v mojí hlavě každodenní život odpovídá zhruba tomu 17. - 18. století a proto bych chtěla tyhle drobnosti držet aspoň nahrubo konzistentní. Což znamená netvrdit například, že XY pohlédl z okna, když dané okno nemohlo být průhledné, nenechávat postavu přikládat do kamen, pokud má vařit jen na ohništi, nebo nepřivodit postavě například amputaci končetiny, pokud by to evidentně nemohla bez velkého ohýbání reality přežít.

Ráda bych, kdyby bylo možné tyhle informace pohledat někde na internetu. Asi nejsem ještě natolik velký šílenec, abych si kvůli tomu nakoupila půl Avie historických monografií (ačkoli na druhou stranu už jsem se přistihla, jak sedím ve dvě ráno u počítače a čtu si o parní mlátičce, takže kdo ví). 

Díky moc,

Theo

Komentáře

• Mirek H.Mirek H. Komentářů: 373
    Asi bych zkusil knihy: Kultura a každodenní život v raném novověku (díl 1 - 3), kde bys mohla  na spoustu otázek ze  života v novověku dostat odpovědi (včetně nějakých těch reálií)
  • TheodoraTheodora Komentářů: 5
    Díky moc za tip, na tyto knížky jsem podle názvu dokonce i narazila, spíš jsem myslela, jestli někdo nebude mít nějaký skvělý online tip - lenost je hrozná věc, internet je po ruce a v elektronické verzi se dobře vyhledává. 

Ale asi jimi budu muset vzít zavděk.
Abys mohl komentovat, musíš být přihlášený nebo registrovaný.