Jak začít

CvokCvok Komentářů: 1
upraveno 10. prosinec 2014 v Obecná diskuze
Zdravím

Potřebuji radu. Chystám se psát fantasy knihu a už mám tak nějak nastínění příběh, postavy a dokonce i konec jen prostě nevím jak začít. Vše se bude odehrávat na dvou světech, tedy převážně na tom druhém, kde lidé z prvního budou bojovat po boku "domorodců" z druhého. Chtěl bych aby to vypadalo jako taková temnější verze  avatara. Nemáte nějakou radu a jak třeba řešíte začátky vy? Já už jsem sice pár povídek napsal, ale do něčeho většího se pouštím poprvé, proto ocením každou radu.

Předem děkuji za odpovědi.

S pozdravem.

Cvok 

Komentáře

• MarketaRMarketaR Komentářů: 699
    Ahoj Cvoku, vítám tě mezi námi. ;)

Tohle je hodně obecně položená otázka, takže na ni asi taky odpovím obecně. ;) Projdi si ten příběh a začni tak, aby si čtenář hned na začátku řekl: Sakra, to je zajímavé/napínavé/geniální. Zkrátka aby chtěl číst dál. Rozhodně nezačínej popisem okolí, skoč rovnou do děje. Zkus si prolistovat svoje nejoblíbenější knihy a třeba tam najdeš inspiraci. Zkoušej víc přístupů a jeden z nich určitě bude ten pravý. Ber to tak, že první verze příběhu je verze nanečisto, tudíž tam můžeš napsat blbostí, kolik jen chceš. Všechno se dá později přepsat.

Snad to nějak pomůže. ;) Přeju hodně zdaru.
  • jerrymungojerrymungo Komentářů: 1,682
    Myslím, že Markétka to asi řekla v kostce všechno. Vůbec, začít s knihou, to je docela velký kus odvahy, nicméně amatérské psaní je skvělé právě v tom, že je tak volné. Opravdu to chce, podívat se, jak to dělají jiní. Prostě začít tak, abys čtenáře chytil a nepustil, aby si hned po prvních slovech řekl, príma, vybral jsem si skvěle, to jsem zvědav. co bude dál... Kolik já už odložil knih, které mne nechytly hned v úvodu... Nápad máš určitě dobrý, ale dost náročný, pokud nemáš moc zkušeností s psaním kratších věcí, bude to pro tebe dost náročné.
    Psaní je psí život, ale je to jediný život, který stojí za to žít.
    Flaubert
  • Salma BlancoSalma Blanco Komentářů: 210
    Ano, přesně tak. A z vlastní zkušenosti musím říct, že jsem vždycky prostě nějak začala - jakkoliv, a ve finále jsem třeba celou první kapitolu zahodila a pokračovala rovnou akcí.

A pak jsem vymýšlela další a další začátky, viď, Jerry? laugh

Začátek je zkrátka hodně důležitý, ale podstatné je, vůbec začít. Takže nějak začni a potom se uvidí. Škrtání bolí, ale je nezbytné. Hodně štěstí!
    The world needs more cowboys.
  • AdharaAdhara Komentářů: 64
    Prekvapujúci problém, väčšina začínajúcich autorov skôr nevie diela dokončiť, súdiac podľa situácie na literárnych serveroch. Tým nemyslím, že by nemali problémy s pútavými začiatkami, ale so začiatkami všeobecne. Pútavý začiatok je predsa len trochu ťažší. Ale podľa mňa stále ani zďaleka nie tak ako uspokojivý koniec.

Častá chyba pri fantasy je začať výpisom dejín alebo opisom, takto si môžu dovoliť neodradiť len majstri. Radím začať In medias res a charakteristiku sveta dávkovať zrozumiteľne a po malých dávkach, nezahltiť novými pojmami a spájať nové veci so známymi a zaujímavými vecami.
  • masenkamaskovamasenkamaskova Komentářů: 285
    Přijde mi, že začít se dá vždycky, přesně, jak říkáš, dokončit to už je trochu složitější. U fantasy se dá naštěstí vždycky (snad) začít nějakou akcí a pak už se děj odvíjí sám dál. Upřímně nesnáším, když se začne nějakým vysvětlováním nebo celostránkovým popisem toho jinocha v noční krajině... raději šup do příběhu a zbytek přijde :-)
    Psaní je cesta jak zažít to, co se vám v reálném životě nemůže stát.

Občas se vyžívám i v hudebních provedeních. Písničky můžete sledovat zde: Lexi Felix

Abys mohl komentovat, musíš být přihlášený nebo registrovaný.