Témata a styly

LadislavaLadislava Komentářů: 1
upraveno 11. listopad 2014 v Obecná diskuze
Jmenuji se Ladislava Hubinková. Už velmi dlouho mám sen se stát spisovatelkou. Je mi 33 let tak je to opravdu dlouho. A tak jsem při bádání po internetu jak na to, narazila na Vaše stránky. Kupodivu mě zaujaly. Nemohu soudit, jestli jsou dobré nebo ne, to bych si nechala až na konec a ten  je ještě daleko. Jsem teprve u 14-té lekce, takže kdo ví, kam mě Váš kurz dovede. Možná že do spisovatelského nebe nebo pekla nebo nikam a zůstanu v poklidu na zemi. Mám jeden dotaz, který mě teď kom napadl a to jaký by asi měl být poměr v textu vyprávění a přímé řeči, aby příběh byl živý a čitelný. Přečetla jsem mnoho knih od spisovatelů, kteří se vyučují v hodinách literatury tak i těch o kterých se neučí. Jsou dobří tam i tam. Ale nejlepší jsou ti, kteří se čtou takříkajíc na jeden dech, ty miluji. Stalo se mi několikrát, že jsem přečetla stránku a nevěděla, co tam bylo napsáno.  A jindy jsem přečetla 40 stránek a byla jsem u vytržení, že jsem toho tolik přečetla. Mám ještě jeden, může jeden spisovatel psát více stylů a témat a zvládnout je dobře?

Komentáře

• jerrymungojerrymungo Komentářů: 1,660
    Tak, já to tu načnu...

Objevila jsi se totiž trochu jinde, než kde si myslíš. Jsi na fóru  a jakémsi volném sdružení lidí, kteří rádi píší a kteří si to taky vzájemně kritizují a chválí. Nikoli tedy vedení Kursů tvůrčího psaní, ale spíš lidi, kteří mají rádi literaturu a vzájemně si rozumí. Takže tvé otázky by spíš měly mířit k Renému, jakožto vedoucímu kursů. Tady se dozvíš spíš laický názor. 

Já tady na těchto stránkách působím v roli jakéhosi rejpala, takže Ti můžu říci, že žádný kurs z tebe hotového spisovatele neudělá, stejně jako Tě v autoškole nenaučí jezdit. Něco podobného jako literární mistrovství se prostě musí vysedět na židli, popsat spoustu papíru a stránek v počítači. A chce to i jiné vlastnosti - představivost, chuť, znalosti gramatiky, znalosti výstavby díla, vlastní fantazii a taky hodně pokory a schopnosti škrtat a likvidovat svoje díla.

Musíš prostě hodně psát a hodně číst a hodně se učit. Třeba i kopírovat velké spisovatele a jejich nápady, učit se na jejich dílech, zkoumat, jak oni to vlastně dělají. A pak se třeba staneš i spisovatelkou, pokud máš talent, trpělivost a chuť. 

K Tvým otázkám. Zlaté pravidlo i zde zní, že NENÍ zlatého pravidla. To znamená, že se nedá určit, že v textu bude třicet procent řeči a zbytek vyprávění a vznikne světové dílo. Jsou povídky, skládající se jen z dialogu, nebo zase povídky, bez jediného mluveného slova. Tohle se musí poznat citem, zda je povídka upovídaná, nebo příliš popisná. A zase - musíš psát a psát a napsané si mnohokrát přečíst, abys zjistila, jak navážit ten poměr.

A každý, kdo píše, by si měl vyzkoušet co nejvíc žánrů a stylů, třeba jen pro sebe. Třeba i tady, na stránkách fóra poznáš, jak kdo z těch, co tu zveřejňují svoje díla má svůj oblíbený žánr a styl. Ale vyzkoušet se má opravdu vše. A zvládnout víc stylů? Vše se musí naučit. Tomáš třeba jako při plavání. Někdo zvládne plavat prsa, stačí mu to a doplave, kam chce. Někdo jiný prostě zkouší něco jiného, ale musí se to nejdřív naučit a pilovat.

Tak, to je dlouhé povídání!

Zkus sem třeba uložit některou ze svých prací, my tu jsme slušní a vlídní, příliš nekritizujeme...smile
    Psaní je psí život, ale je to jediný život, který stojí za to žít.
    Flaubert
Abys mohl komentovat, musíš být přihlášený nebo registrovaný.