Úsměv Iluin

NyrraNyrra Komentářů: 13
upraveno 15. březen 2014 v Dlouhodobé projekty
I.

Její oči smutně hledí,

k slunci, které zapadá.

V paláce zdech tiše sedí,

květina, jež uvadá.

Chtěl bys snad znát příběh její,

myslíš, že se můžeš ptát?

Písně, které nezahřejí,

ty je lépe nezpívat.

Přesto by však zaznít měla,

dovolte mi tedy hrát,

píseň té, jež neuměla,

či nechtěla se usmívat.

II.

Krásná jako žádná jiná,

přesto v srdci nesla stín,

měla vlasy v barvě vína,

zvučné jméno Iluin.

Oči studené jak ocel,

chlad, smutek a povinnost,

každý člověk je v nich viděl,

žádný hněv však, žádnou zlost.

Lidé se jí tehdy báli,

mluvit o ní nechtěli,

sloužila však jejich králi,

tak ji trpět museli.

Iluin pak v srdci bolest,

neustále nosila.

Musela se přes ni přenést,

sama si tak zvolila.

Byla lovcem temné noci

a svůj úděl plnila,

když veškerou svojí mocí,

lid a krále chránila.

Krásná jako podzim chladný,

co se chystá zimou stát,

neuviděl člověk žádný,

Iluin se usmívat.

Komentáře

• MikeHavliczekMikeHavliczek Komentářů: 882
      Teda, tobě se snad ještě podaří, to, co se nepodařilo celému vzdělávacímu systému a mé matce...tedy to, že se mi začnou líbit verše smile

Hezké a určitě se těším na pokračování smile
  • jerrymungojerrymungo Komentářů: 1,682
    Takže, já nejsem nějak zkušený ve verších, naopak, obdivuji ty, kdo je umí napsat a jako naprostý laik si je rád přečtu.

Proto i tyhle verše budu posuzovat jako běžný konzument, který si otevře, řečeno s básníkem "útlý svazeček poezie..."

Nápad je to dobrý a zajímavý, napsat jakousi fantasy ve verších. Pochopil jsem, že to je jen začátel něčeho rozsáhlejšího, takže bude zajímavé sledovat, co bude dál.

Ale podle mého opravdu čtenářského názoru ty verše nejsou tak akorát.  Připadají mi příliš amatérské a bez rytmu. Pokud más v plánu psát nějakou baladu ve verších, musí to tam být znát. Zatím mi to připadá jako veršovánka a rýmy hodně násilné. Vezmi si jen třeba dvě sloky. Jednotlivé řádky končí na - nosila, zvolila, plnila, chránila. Spousta podobných slov za sebou. A rýmy jako - povinnost-zlost, nebo ocel-viděl, to mi nesedí.Připadá mi to, že jsi se snažila použít co nejpodobnější slovo do rýmu, i když pak celá sloka vypadá šroubovaně. Asi bych se pustil do jiného stylu, použil volnější verše a začal psát ve stylu středověkých rytířských balad. 

Představ si, že bys tímhle způsobem napsala třeba sto stránek a hotovou knížku vydala. A do ruky ji dostane čtenář poezie. Jak dlouho myslíš, že by ho takový text zajímal?

Ale samozřejmě, je to jen můj naprosto amatérský názor běžného čtenáře. Tak se nezlob, je to myšleno opravdu dobře.
    Psaní je psí život, ale je to jediný život, který stojí za to žít.
    Flaubert
  • NyrraNyrra Komentářů: 13
    Určitě díky za komentář. Je to poprvé co zkouším něco v tomhle stylu a zdá se, že tomu taky odpovídá výsledek. No zkusím si to trochu nastudovat, třeba se zlepší wink
    Fajn, určitě se zlepšíš, když jsi přístupná i kritice. Zkus třeba pro začátek psát víc rozevlátým stylem, tenhle žánr si to přímo žádá.wink
    Flaubert
  • Mirek H.Mirek H. Komentářů: 373
    Kdyby to měl být básnický příběh pro děti, myslím, že by to svůj účel splnilo a mohlo obstát (stejně jako je například – O Květušce a její zahrádce z pera F. Hrubína s kouzelnými ilustracemi J. Trnky).

Kdyby to měla být balada, příběh pro odrostlejšího čtenáře, tak už by to chtělo něco víc ( jako je např. Kalevala, Ilias nebo krátké balady F. Villona. Tam se lze poučit.). Dobrá balada to je podle mě totiž pořádně hutné sousto, ale jak se  říká - kdo nic nedělá, nic nezkazí. Takže je lepší určitě zkoušet a psát. smile
    Vida, skvělý nápad, právě na pana Villona jsem myslel!
    Flaubert
Abys mohl komentovat, musíš být přihlášený nebo registrovaný.