Bez inspirace

NyrraNyrra Komentářů: 13
upraveno 1. únor 2014 v Poezie
Až mi dojdou verše, dojdou slova,

až nebudu mít zkrátka o čem psát,

až nezrodí se žádná báseň nová

a oheň inspirace nebude mě hřát.

Kam půjdu, kdo mě bude vést,

světem papíru a mlčenlivých vět,

když stále musím břímě tužky nést

a skrze tužku zkouším změnit svět?

Až zapomenu, co vlastně báseň znamená,

až jen čistý papír bude vyčítat,

že nezná slova, věty, písmena,

jenž by nejspíš kdysi mohl znát.

Až po inspiraci zbude jenom záchvěvu,

až i múza ode mne tvář odvrátí,

dojde mi, že přišla na návštěvu,

zmizela a už se nevrátí.

Komentáře

• lulalula Komentářů: 99
    Vítej tady, Nyrra…

Do téhle sekce moc často nezaloudím, přesto mi to dnes nedalo, nekouknout se. Je to už dlouho, co jsem se pokoušela psát básně a uvědomila si, že psát řádky spájené do veršů, není pro mě…embarassed

Přesto musím přiznat, že když jsem si tohle tvé dílko přečetla, zamrazilo mě v zátylku. Povedená a překrásná báseň. Moc se mi líbila…

smile
  • MarketaRMarketaR Komentářů: 694
    Máme na fóru básnířku. wink To je fajn, protože jsme tady všichni (nebo většina?) prozaici a tohle je milé osvěžení. Moc pěkná báseň o procesu tvorby, to si dám líbit. Nikdy nepřestanu obdivovat, jak někdo může skládat slova tak lehce, aby se rýmovaly. wink
  • MikeHavliczekMikeHavliczek Komentářů: 882
      Tak za a) vítej na fóru a za b) hezkýýýý! laugh Nevyžívám se v dlouhých proslovech, takže asi takhle, no laugh

"a skrze tužku zkouším změnit svět?" ta věta se mi moc líbí. Vystihuje nás, pisálky a básníky asi nejlíp, co myslíte? laugh

Takže ještě jednou, vítej u nás a věř, že si s chutí přečteme tvoje další příspěvky smile
  • jerrymungojerrymungo Komentářů: 1,670
    Jé, i básničky sem patří, ale my jsme tady samí drsňáci, samá post apo, scifi, čerti a bubáci...laugh

Trochu poezie nikoho nezabije. Vítám tě tu taky mezi námi a zkus třeba napsat nějakou prózu, je už známo z historie, že básníci uměli moc hezky psát příběhy. 
    Psaní je psí život, ale je to jediný život, který stojí za to žít.
    Flaubert
  • Mirek H.Mirek H. Komentářů: 373
    Řekl bych, že poezie se hodnotí o něco hůře než proza (alespoň v  mém případě), přeci jen kromě  rozličných stylů a rytmu se hraje hodně i s pocity.

A tohle je fajn, básnička, která pěkně šlape smile
  • LucieLucie Komentářů: 404
    Básničky, sladké mládí...laugh

První dvě sloky jsou skvělélaugh, druhé dvě trošku pokulhávají, což mi přijde moc líto. Daly by se malililinko upravit?  / - rytmus/wink

• Mirek H.Mirek H. Komentářů: 373
    Snad to nebude  úplně mimo...ale když jsem báseň četl vybavil jsem si díky atmosféře a obsahu i báseň Viktora  Dyka - Noci Chiméry. A protože mi to nedá se nepodělit, vkládám malý úryvek z ní:

.....

Chiméro, děl jsi, co mi chceš?
    Mluv: jsme tu sami pospolu.
    Zradíš mne, opět unikneš,
    Chiméro mého úkolu?

Zanikne opět lstivý dar,
    máš, Chiméro, mne za blázna?
    A probudím se mdlý a stár
    do prachu, šedi, do prázdna?

Mlčela. Bledla. Mizela.
    Z daleka, viděl's, kývá ti.
    Tvé hrdlo úzkost sevřela.

Vrátí se. Kdy se navrátí?

.....

konec úryvku smile ale za přečtení stojí celá báseň Noci Chiméry.
  • kristynka13kristynka13 Komentářů: 32
    Moc povedená básnička. Klidně bych ji ve škole odrecitovala na známky :D

Vzpomínám si, když jsem byla na prvním stupni, tak jsem vždycky obdivovala lidi, co umí takhle lehce psát a vytvářet verše, a sama jsem se pokoušela :)
Abys mohl komentovat, musíš být přihlášený nebo registrovaný.