Společný příběh - diskuze

MikeHavliczekMikeHavliczek Komentářů: 882
upraveno 24. leden 2014 v Srazy, soutěže a setkání
  Tak sem s návrhy. Už tu něco padlo loni v létě, ale rád bych to shrnul hezky všechno v jednom vlákně, aby to bylo přehledné. Pravidla i detaily pak budu vkládat zpět do prvního příspěvku.

Rozsah: min. jedna normostrana, maximum pak čtyři normostrany. (jedna normostrana je 1800 znaků, cca. 250 slov)

Díky Markétce za její stručný výtah z děje. 

Hlavní hrdina:
  • říká si Radek (což není jeho opravdové jméno)
  • má kytaru, která je tím jediným, co mu ze starého života zbylo, uvnitř je izolepa smile
  • má něco jako „zranění z války“
  • moc toho nenamluví (bývalo to tak vždy nebo až od jisté doby?), vyhýbá se povídání o sobě
  • snaží se uniknout před minulostí co nejdál
  • když hraje na kytaru, vzpomíná, jak hrál nějaké dívce (Verča? sestra? kamarádka? přítelkyně? nebo někdo úplně jiný?)
  • když se potřebuje uklidnit po noční můře, nejlépe zabírá se projít
  • jeho minulost není úplně  čistá (násilné chování? nebo něco jiného?)
  • vyhne se policejnímu výslechu (proč? měl v minulosti nějaké problémy nebo se mu prostě jen nechtělo?)
  • nemá nouzi o peníze, na účet mu každý měsíc chodí 1300 euro z francouzské banky Crédit Lyonnais
  • v kapse košile nosí kreditku, prázdnou nábojnici a odznáček Legion Etrangére - Cizinecké legie, která má s velkou pravděpodobností co dělat s Radkovou minulostí
  • potrpí si na své nezávislosti
  • na zádech má jizvu - před více než třemi roky ho ve vážném stavu (podle Vaška byl "na cucky") přivezla cizí sanitka, pro Vaška to byl nejzáhadnější případ (nikdo nevěděl, co se mu stalo a kde, nikdo ho nepřišel navštívit, Radek sám skoro nepromluvil a nakonec po měsíci utekl z nemocnice)
  • nosí v batohu pistoli, pětačtyřicítku Sig Sauer a satelitní telefon, na který se mu po dlouhé době ozval kdosi francouzsky mluvící
  • Radka zranil při práci pro Cizineckou legii v Bangui granát, odtud má jizvu na zádech
  • jeho pravé jméno je Martin Bartoš (?)
  • trpí nočními můrami, ve kterých se mu zdá o očích plných bolesti a slyší ženský výkřik - nějaká dívka či žena jménem Verča spadla z mostu pod vlak a byla to Radkova vina - všichni si ale mysleli, že to byla nehoda
  • když se Radek přiopije, má problémy se sebeovládáním (viz "nehoda" na mostě)
  • v pražském bytě leží roztrhané třičko od krve (co se stalo, když tam byl Radek naposledy?)
  • v kytaře je paměťová karta (nebo něco takového), co může Radkovi buďto život zlepšit nebo zničit
Příběh
  • Příběh začíná v dubnu. Radek dorazí do Lhoty, seznámí se s průvodčím Bohdanem Gašparem, který mu nabídne přespání
  • Bohdan dovede Radka domů, seznámí ho se svou ženou Jiřkou - jejich snaha dozvědět se o Radkovi něco víc ale selže
  • Radek se rozloučí s Bohdanem, potřebuje se po noční můře projít a tak vyrazí z Lhoty pěšky, až dojde k rozcestí, kde nastoupí do autobusu.
  • Dojede do města na nádraží, kde se stane svědkem „přepadení“mladého párů. Rozhodne se zasáhnout.
  • Bitku přeruší policisté. Řeknou Radkovi, ať zůstane na místě, ale ten se radši vypaří a rozhodne se znovu popojet. Na nádraží potká dívku a jejího bratra, kteří byli obětmi útoku. 
  • Radek si popovídá se Simonou a Davidem, ale rozhodne se do vlaku s nimi nenastoupit. Provede kontrolu financí a v restauraci se setká s primářem chirurgie Vaškem Trnkou (a možná je to už podruhé), který mu nabídne pomoc s nalomenou vřetenní kostí.
  • Vašek dovede Radka do nemocnice a ošetří mu ruku. Když se Radek shýbne pro věci, Vašek uvidí na jeho zádech jizvu a vzpomene si, kde a kdy se potkali. Pozve ho do hospůdky, kde mu chce vyprávět příběh o jejich setkání.
  • Po neúspěšném pokusu utéct, jdou Radek s Vaškem přece jen na jedno. Vašek Radkovi vypráví o jejich setkání. Radek pocítí výčitky svědomí a možná se chystá Vaškovi vyprávět, co se doopravdy stalo.
  • Radek se chystá vyprávět Vaškovi svůj příběh, ale přeruší ho vyzvánění. V telefonu se ozve francouzsky mluvící hlas a sdělí Radkovi, že si má vyzvednout informace z nějaké schránky. Ten hlas na druhé straně naznačuje, že byl nejspíš odhalen. Nakonec Radek spolu s Vaškem zamíří do Prahy a Vaškovo chování se zdá být podezřelé.
  • Na cestě do Prahy se rozpovídá Vašek, o tom, co dělal před tím, než se stal primářem chirurgie. Byl na stáži v Marseille jako sekundář na chirurgii, kam často vozili zraněné vojáky z Cizinecké legie. Právě tam přivezli Radka. Radek se pak rozpovídá podrobněji o akci v Bangui. Když zastaví na benzince, Vaška někdo postřelí a ujede. Vašek zatím žije, odveze si ho sanitka. Radka vyslýchá policie, ale ten už si vymyslel neprůstřelnou lživou historku. Ještě zjistí, že měl Vašek v autě pistoli, a pak pokračuje v cestě do Prahy spolu s kamioňákem.
  • Radek při cestě do Prahy vzpomíná, co se tehdy stalo na mostě. Opil se a při pokusu znásilnit Verču (kamarádku?) se stala nehoda - Verča spadla z mostu pod vlak - což byla jen a jen Radkova vina. 
  • Radek se vydá do pražského bytu, kde ho ale překvapí dva chlápci.
  • Ukáže se, že to nejsou vycvičené gorily, ale někdo si na ulici odchytl dva trouby a zaplatil jim, aby obrátili byt vzhůru nohama pro výstrahu. Když se Radek chystá vypadnout v jejich autě, vyletí do vzduchu (auto, ne Radek laugh). 
«13456714

Komentáře

• jerrymungojerrymungo Komentářů: 1,682
    Konečně! Že bychom to rozjeli? Tenkrát to nějak skončilo na neochotě některých lidí se zúčastnit, myslím, že teď, když tu máme nové lidi...wink

Jen bych osvěžil, co jsme si tenkrát domlouvali. Buď nasadíme téma, nebo něco jako první kapitolku s tím, že koho ten text inspiruje, bude moci dodat jakkoli dlouhé pokračování. Tím by jsme se docela vyřádili a sepsali jakési kolektivní dílo, tak dlouhé, dokud nás to bude bavit.cool
    Psaní je psí život, ale je to jediný život, který stojí za to žít.
    Flaubert
  • MarketaRMarketaR Komentářů: 699
    Super nápad, jsem ráda, že se to znovu oživilo. wink Může z toho být zajímavej mišmaš. laugh
  • MikeHavliczekMikeHavliczek Komentářů: 882
      Jerry: nicméně, aby to mělo jakous takous formu, měli bychom určit nějaká základní pravidla, proto tohle vlákno. Tak třeba délka vloženého textu. Rozhodně bych zadal nějaký min/max limit, aby to taky nějak vypadalo.
    Jasně, souhlasím, to je nutné, aby nebyly extrémy, třeba pět slov nebo sto stran. A bylo by dobré taky určit nějaké téma, něco, co tu umíme všichni.cool
    Flaubert
  • Alex MysseAlex Mysse Komentářů: 237
    Cestování dimenzemi pomocí kvantových počítačů a kradení technologií našim druhým já laugh

To teď píšu, takže bych se měl od čeho odrazit wink

Uvidíme ten limit, víte přece, že se nad dvě stránky nedostanu yell
    Vojto, prosímtě pokud nemáš nic k tématu tak se podobných komentářů vyvaruj. Chci to tu udržet přehledné. Takže příště konkrétní návrh (a ideálně se držet v reálném světě, díky)

Jako minimum bych dal alespoň pět set slov. To je cca jedna stránka A4. To maximum bych až tak moc neomezoval, ale tak něco mezi 1-4 stránkama by bylo ideál. Tzn 500-2500 slov. Samozřejmě to nebudou závazný pravidla, ale jak říkáš, aby se tu neobjevila odfláknutá kapitola od třiceti slovech, nebo výpravný epos o milionu znaků laugh
  • Alex MysseAlex Mysse Komentářů: 237
    Pardon embarassed

Téma - příběh o spisovatelském nadšenci z nejmenovaného českého města. Dostane se k psaní, probudí se v něm skrytý talent a postupně se propracovává až na světoznámého autora bestsellerů.

Psaní známe všichni, takže by asi nebyl problém se vcítit do role "spisovatelského génia". České reálie známe též, a když by byly pasáže o vydávání knížek a vydavatelství obecně, jsou tu také věci znalí.

Rozsah 1-4 stránky by byl akorát.
    Mě by docela vyhovovala třeba jedna normostrana (do toho by se mohl v pohodě vejít i Vojta a kdyby někdo měl zásek, tak aby to nevypadalo jako moje eseje se spoustou omáčky). laugh

Ještě mě napadlo, že místo tématu bychom se mohli domluvit na hlavní(ch) postavě(vách) a nějaké zajímavé výchozí situaci a pak už to rozvíjet podle libosti, ale držet se nějakých pravidel (nechat - zatím - hlavní postavu žít, držet se žánru, který všichni umí psát, dodržovat počet slov a podobně). Co vy na to? wink
      Tak to bylo myšleno, když se to v létě plánovalo. Ne jasně daný příběh, ale volný začátek. V tom je právě celá ta sranda. Vidět, jak si s tím poradíme. Maximálně třeba určit styl, jestli to bude detektivka, horor, nebo něco podobného, chápete smile

Takže zatím máme shodu na počtu stran. Tedy shodneme se na tom minimu, tzn. jedna normostrana. To je 1800 znaků, nemýlím li se. Takže jako maximum dáme čtyři stránky, to snad bude stačit i těm, kdo z toho plánují vytvořit epos laugh

No, konečně se někam dostáváme.
    Dobrá, minimum osmnáct set znaků, to vidím jako akorát.  Mohli bychom zkusit i sci-fi, tam by se na to dala naroubovat i detektivka a horror. Takže nahodíme nějaký začátek a pak už budeme dumat, jak dál.wink
    Flaubert
  • Mirek H.Mirek H. Komentářů: 373
    No, uvidím jak na tom budu s časem (podle toho se buď zúčastním nebo ne). Rozhodně to, ale zní zajímavě. Navržený rozsah taky fajn. Jak psala Markéta, ideální mi příjde mít hlavní postavu a výchozí situaci a uvidí se kudy se to rozvine.wink
    Mirek: tohle právě není vůbec časově náročné. Každý bude mít na napsání kapitoly určený čas, aby na něj ostatní nečekali, ale určitě tu nebude denní deadline. Viděl bych to tak na týden. A jelikož bude příběh vznikat po kapitolách, zarezervuješ si čas (tedy určitou kapitolu) podle toho, jak budeš mít volno.

Jerry: právě sci-fi bych se rád vyhnul, nebo ho zakomponoval jen tak okrajově. Už jen proto, že spousta místních sci-fi nemusí.
    Dobrá, scifi vynecháme.wink

Já bych asi nepředepisoval, kdo kdy co napíše, spíš kdo přijde jako první s pokračováním. Abysme si udělali nějaký pořadník, se mi nezdá ideální. Viděl bych to tak, že si přečtu, co napsal někdo přede mnou a pokud budu mít nápad, jak pokračovat, napíšu další kapitolu nebo díl.
    Flaubert
    Pořadník musí být. Nebo jednoduše kdo dřív přijde...ale systém v tom být musí, jinak se deset lidí rozhodne psát jednu kapitolu a pak v tom bude jen zmatek.
  • LucieLucie Komentářů: 408
    Já bych to viděla tak, že  kdo bude chtít pokračovat, tak jednoduše dá vědět ostatním, že si další kapitolu zabírá a dá vědět, jak dlouho mu to asi bude trvat...

Ondřej měl podobný projekt ve škole, a poté co jsem si výtvor četla, bych jen ráda upozornila všechny, aby četli pozorně všechny předchozí kapitoly, aby to dávalo smysl...

• Mirek H.Mirek H. Komentářů: 373
    Nějaký řád to opravdu musí mít, ať dva (či více) nepíší ve stejnou chvíli pokračování.

Proto souhlasím s řešením, co nahodila Lucie, je to jasné a přehledné.

A pokud jde  o žánr, tam je  mi to jedno smile
    Dobrá, souhlasím s Lucčiným návrhem, připadá mi nejschůdnější a nejjednodušší.

Ještě že tě tu, Lucko, máme...wink
    Flaubert
    Ok, takže tohle by taky bylo. Další návrhy? 
  • williwilli Komentářů: 473
    No, já asi nejsem zrovna ten, kdo by v tomto mohl něco moc radit, ale přemýšlel jsem o tom, co napsala Lucie – aby to dávalo smysl. A na druhou stranu, aby v tom byla taky trocha tvůrčí svobody a netrvalo to měsíce....

Co to třeba uchopit tak, že někdo napíše úvodní epizodu – kapitola na jednu až čtyři strany. Příklad (rozhodně mě neberte za slovo!): Chlap si jde koupit noviny a cestou ho sežere před očima ostatních krokodýl.

Jsou tu první postavy a něco se odehrálo.

Dalšího autora zaujme postava krokodýla a napíše epizodu o tom, jak se dostal do tarfiky s novinami. Někdo jiný se zamyslí nad osudy trafikanta a někdo jiný to popíše třeba z pohledu náhodného chodce, který si zrovna chtěl koupit v akvaristice větší dravou ještěrku.

Takhle se ten příběh může větvit, jeden bude inspirovat druhého a přitom se bude rozvíjet život dál... Nakonec se tam mohou v jednotlivých epizodách proplétat různé žánry, různá témata, postavy mohou žít dál svým životem...

Takže to neřešit přes kapitoly, ale jakési provázané epizody. Všechna ostatní omezení nechť platí (počet znaků, ohlásit, že jsem si vybral nějakou postavu nebo chci jinou přidat, atd.)

Ale to je jen takový nápad – klidně to rozcupujte.
    To zní rozhodně zajímavě. wink Vidím v tom ale trošku problém - takhle budeme mít těch příběhů moc. Povede to někam? Třeba kdyby to byl příběh ve stylu "řetězová reakce" (někdo něco udělá a to ovlivní někoho jiného atd atd), tak by to mohlo fungovat. Ale co bychom dělali se všemi těmi větvemi? Nebude to za chvíli až moc obsáhlé a nepřehledné?

Myslím, že něco takového by se dalo aplikovat třeba na jednu situaci, nevím ale, jestli se to úplně hodí pro to, co plánujeme.. wink
    Willi: nápad to určitě není špatný, ale jak řekla Markétka, bude jen těžko aplikovatelný na to, co plánujeme. Ovšem nikdo tě neomezuje. když uvidíš kapitolu a napadne tě zajímavý příběh, který třeba vysvětlí, proč nebo jak se to vlastně stalo, klidně to můžeš udělat. Ale zbytečně větvit příběh, z toho pak může vzniknout hrozný paskvil. Navíc je to až moc jednoduché, podle mě. Účel téhle akce je právě potrápit múzu a spisovatelské závity. Je to výzva, pokračovat v něčí práci, vlastním stylem ale s nutností alespoň částečně navázat na té jeho práci.

No a taky mě napadlo, že by úvod příběhu mohl napsat třeba René. Nakonec, je tu nejvyšším sáhibem, třeba by se do toho chtěl taky přidat. Zkusím mu napsat. Ale něco mi říká, že takovéhle šílenosti se bude chtít zúčastnit laugh
    To by bylo super, Miku. smile Ale kdo ví, jestli na to bude mít René čas.. Nepsal teď něco o Peru? 
    Tak tohle mu snad moc času nezabere. Jak říkám, zkusím mu napsat a uvidíme smile Kdyžtak tuto čestnou roli převezme mistr pisálek laugh
  • Le fille AshLe fille Ash Komentářů: 84
    Lucčin návrh je dobrý.. rozhodně to takhle bude nejlepší. Co se tématu týče, hmmm... no. Tak asi bych nechala něco z normálního života. Ale možná bych téma až tolik neurčovala. Dala bych třeba jen větší podobu první kapitole a pak to nechala vyvinout. :) Rozhodně ale společný příběh.. beru!
    Že by mi připadla taková čest, tohle všechno rozejet? Samozřejmě, já bych byl taky pro Reného, aby to načnul a pak se jenom nevěřícně koukal, co jsme mu z toho udělali.

A vymyslíme první kapitolu z normálního života? To by asi nebylo tak složité. Alespoň já mám několik začátků, které jsem napsal a pak zbaběle opustil...laugh
    Flaubert
  • masenkamaskovamasenkamaskova Komentářů: 285
    Jů, tak tohle se mi líbí a třeba si aspoň na tohle najdu čas a zapojím se...když už máme skoro po pololetí laugh Byste nevěřili, že i školou povinní mají tak málo času.

Dle mého názoru, první kapitola a pak rozvíjet, jak jste navrhovali - každý si zamluví kapitolu, kterou by dokázal rozvinout a pokračovat v ní. Ale nějaké meze se určitě musí stanovit...abysme na začátku neměli mladýho policistu, ze kterého se postupně vyvine superhrdina, proletí černou dírou, ocitne se v jiném vesmíru a bude si tam vařit na ohni a střílet z luku laugh prostě aby to mělo hlavu a patu.

Rozsah 1-4 normostrany beru, to je tak akorát pro každého, myslím wink
    Psaní je cesta jak zažít to, co se vám v reálném životě nemůže stát.

Občas se vyžívám i v hudebních provedeních. Písničky můžete sledovat zde: Lexi Felix

• lulalula Komentářů: 99
    Konečně jsem se na chvíli opět urvala a co tady nenajdu?laugh

S rozsahem i postupností souhlasím a zopáknu i já, řád musí být….smile

Jak tak koukám, nikomu se nechce nadhodit nějaký ten návrh, o čem to vlastně má být…wink

Mě takhle z paty napadá, co třeba: Chlápek s báglem, který bloudí tou vaší překrásnou zemí. Jde od města k městu, potkává nové lidi a zažívá nová dobrodružství. Každý třeba může vymyslet kapitolu, co se mu přihodí, v jeho městě, nebo na místě, které má rád. Třeba může potkat i nás a nějak zasáhnout naše životy.

Můžeme to nechat v klasickém ponímání života, nebo do toho vdechnout i trošku tajemna… Vymyslet, proč se toulá krajinou sám a kde je jeho opravdový domov…a kde je vlastně cíl jeho cesty....

Uf, už se mi to nějak moc tiskne do mysli…cool

Tak,,, co další návrhy???
    lula: To zní zajímavě, trochu jako Jack Kerouac po česku. laugh A že by imaginární postava potkala nás samé? To použil třeba King v Temné věži a bylo to geniální. smile A trochu toho tajemna bych tomu určitě vdechla, aby nás to bavilo, že? Třeba nějaká pohnutá minulost.. wink

Já bych byla pro tenhle návrh, jen bych to neomezovala na to, že postava navštíví každé město nebo tak.. Prostě něco hledá (a třeba o tom ani sama neví), s něčím se vyrovnává, má nějaký úkol a podobně. Kdyby byla tohle naše výchozí situace, tak se s tím dá určitě pracovat a nějak to smysluplně rozvíjet. wink

A myslím, že každý dokážeme ten příběh udržet v mezích. Asi do takového příběhu nebudeme cpát lítající žirafy. laugh Zvratům bych se ale nebránila, pokud budou v rámci příběhu dávat smysl. wink

P.S: Pak bych mohla napsat na svůj blog článek o tom, co tady provádíme (až to budeme provádět). Třeba se přidá víc lidí, nebo se někdo dokonce začte. wink
    Čili, všichni pro, že se náš příběh bude točit kolem našeho neznámého muže, který jen tak bezcílně bloudí od místa k místu a hledá...co vlastně hledá? Na to si počkáme, s čím vlastně přijdeme. 

Jak správně podotkla Míša, i obsah by měl být jaksi regulovaný, aby nedošlo k výše zmíněnému. Jelikož to bude z reálného života, žádné scifi. Trocha tajemna neuškodí, nakonec, jenom to přidá na čtivosti (aspoň myslím). Jestli postava ve vaší kapitole narazí na vás samotného nebo se jen bude toulat místem, které třeba znáte, nebo máte rádi, to už bude na vás. Ale musím říct, že Lulin nápad se mi hrozně líbí.

Takže, všichni pro?
  • masenkamaskovamasenkamaskova Komentářů: 285
    Já jsem pro, nápad je to dobrý, trocha tajemna se vždycky hodí a myslím, že to je taková jednoduchá varianta, ze které by mohlo vzniknout i něco kloudného smile jen si musíme dávat pozor, aby náš tulák necestoval z Prahy do Ostravy a pak do Plzně...ale to už se vychytá, však všechna místa taky nemusí být konkrétní, co když se naše postava ztratí...
    Psaní je cesta jak zažít to, co se vám v reálném životě nemůže stát.

Občas se vyžívám i v hudebních provedeních. Písničky můžete sledovat zde: Lexi Felix

Abys mohl komentovat, musíš být přihlášený nebo registrovaný.