Tvář textu

upraveno 11. listopad 2013 v Obecná diskuze
Dobrý den všem,

mám jeden dotaz ohledně nově tvořeného textu. Zajímalo by mě, zda je nutné si pohlídat věci typu, krátké a dlouhé věty, zda toto lze kombinovat v jednom textu/knize, nebo používat jen dlouhé, nebo jen krátké věty. Asi by nebylo od věci si udělat detailní rozbor nějaké knížky... Jsou nějaká další pravidla tohoto typu? Jednoduše pravidla, která je dobré dodržet, nějaké mantinely, aby TO v kupě fungovalo?

Děkuji za odpovědi, Vláďa

Komentáře

• MikeHavliczekMikeHavliczek Komentářů: 882
      Pravidla jsou taková, jaké si je vytvoříš. Chci říct, jasně že musíš dodržovat pravidla pravopisu (nebo bys měl), ale pak už záleží jen a jen na tobě. Někdy jsou krátké věty vhodné, například při nějaké akci, nebo naopak v napínavé situaci. Někdy ale vyloženě ruší. Stejně tak můžou působit i příliš dlouhá souvětí, ale i ty se dají dobře využít. Opravdu platí, že záleží jen na tobě. Na druhou stranu, když už si nějaká pravidla vytvoříš, dodržuj je. Když budeš v často střídat různý styl psaní, vznikne z toho nečitelný miš maš...tak to platí alespoň u mě laugh
  • jerrymungojerrymungo Komentářů: 1,638
    Mike je zkušený autor a  řekl ti celkem vše, já bych ho jen trochu doplnil. 

Víš, ta krása amatérského psaní je právě v tom, že tady nemusíš nějaká pravidla klasické literatury vůbec dodržovat. Souhlasím s tím, že základ dobrého textu je dodržování pravidel pravopisu a podrobná kontrola napsaného textu z hlediska chyb, interpunkce, velkých/malých písmen, překlepů a tak. 

My už tady leckde řešíme podobné problémy, ale nějaký předpis na kvalitní text neexistuje. Spíš, než  jakási pravidla je třeba dodržovat tři věci, alespoň u mne to  funguje.

takže - Originální a neotřelý nápad, pak kvalita zpracování textu a  alespoň trochu překvapivá pointa. 

Pak taky záleží na tom, dodržovat jakousi štábní kulturu, mít text jaksi uzavřený a pokud si zvolíš nějaký systém psaní, pak ho dodržuj. Pokud začínáš psát, zkus se poučit na knížkách, všímej si stavby vět a textu vůbec a budování příběhu. Zkušej si třeba svoje texty číst nahlas, tam objevíš i věci, které bys možná jinak přehlédl.

A k délce vět. Nemám moc rád příliš krátké věty, pokud nemají text dramatizovat. Stejně jsou v textu nepřirozené dlouhé dialogy, bez jiného textu. A hlídej si délku textu, záleží na tom, jak nosný nápad máš a jak je výživný...wink Obvykle se nakonec škrtá tak polovina textu, ale to ti všechno dá cit a zkušenost. Uf, to jsem se rozepsal...cool
    Dej sem nějaké své dílo, třeba jen kousek, koukneme se na to a uvidíme. Neboj, my si tu nováčky šetříme...laugh
    Psaní je psí život, ale je to jediný život, který stojí za to žít.
    Flaubert
Abys mohl komentovat, musíš být přihlášený nebo registrovaný.