Hudba a psané slovo

MikeHavliczekMikeHavliczek Komentářů: 882
upraveno 1. září 2013 v Volný pokec
  Mám tu další téma k rozebrání. Budu rád, když se zapojí i nováčci smile

Téma zní: Hudba a psaní.

Pro mě samotného je velice složité psát v tiché místnosti. Když mi do ucha nehučí alespoň klimatizace, nemůžu se soustředit (částečně je to způsobené tím příšerným pískáním v uších). A na rovinu, hudba je mnohem příjemnější společník než hukot turbíny smile Navíc mi pomáhá v inspiraci. Když jsem psal tu krátkou noir povídku, prakticky neustále mi do uší zněla poměrně neznáma německá jazzová parta Bohren & der Club of Gore. Na sraze to někdo označil jako depresivní. To ještě dotyčný neslyšel to, co poslouchám při psaní Pustiny smile

To mi zase do uší hraje soundtrack ze hry Fallout a Fallout 2, jimiž je Pustina velice inspirovaná. Ta hra mi totiž prakticky formovala dětství. Byly i doby, kdy jsem si do školní brašny tajně strkal větší zásobu energy tyčinek a příručku pro přežití. Plynová maska se mi tam už nevešla, to by máma prokoukla smile

A co posloucháte vy?

Komentáře

• jerrymungojerrymungo Komentářů: 1,682
    Kupodivu jsem zjistil v sobotu, kdy jsem u lesa čekal na svoji houbařící ženu, že mne nejvíc inspiruje absolutní ticho. To se mi to psalo a za chvíli jsem měl další trampskou...surprised

Ale vždycky mne inspirovala country a bluegrass.
    Psaní je psí život, ale je to jediný život, který stojí za to žít.
    Flaubert
  • EliskasEliskas Komentářů: 29
    Hodlám přispět a okomentovat tento článek :D Při tichu jsem ještě nikdy netvorila ,jelikož úplné ticho v domě ani není.Ale to mi až tak nevadí,jde o zvyk :D Proto si vždy pustím nahrávku půl hodiny dlouhou,a pak ji prostě přehráji znova :D ( )
    Také píšu při pomalejších písničkách nebo zapnu prostě v TV Ocko.Nejlepší částí na tvoření je Hitzone Millenium aneb hity nového milénaia .Brzy přidám svojí první povídku,ještě akorát musím přepsat do do PC a vložit jí sem :D
  • MikeHavliczekMikeHavliczek Komentářů: 882
      Jerry: tak já se tak piplám s prvním příspěvkem a ty napíšeš jen country a bluegrass smile

Eliskas: sice mi trance a elektro moc neříká, ale zrovna tahle skladba není špatná. Chápu, proč ji posloucháš. Není nijak vtíravá a věřím, že se dá poslouchat dokola. A že jsi na tu moderní hudbu, zkus třeba Lounge, nebo Chillout. Vřele doporučuju Paul Arruda, moc hezky se mu podařilo zkombinovat Jazz, Lounge a moderní hudbu. Když mám chuť na něco rychlejšího, nebo když přijdou přátelé, kteří jazz moc nemusí, pouštím jeho. A na tvoji povídku se už všichni těšíme smile
    Mě to také donedávna nic neříkalo laugh
    Určitě vyzkouším,ale až zítra.Jsem taková,že si poslechu cokoliv.Ve všem si najdu své oblíbence.
    A je také dobré psát při zvucích deště (Rain mood ).
    Doufám že vás nadšení neopustí ani při čtení laugh
  • MarketaRMarketaR Komentářů: 699
    Mně nejvíc vyhovuje hudba jen jako podkres na pozadí, takže poslouchám něco bez zpěvu - nejčastěji filmovou hudbu. Mám v pc velkou kolekci a když potřebuju navodit nějakou konkrétní atmosféru, stačí si jen vybrat. Pokud chci psát depresivně, vybírám třeba soundtrack k Fontáně, pokud dobrodružně - Piráty z Karibiku, pokud melancholicky - třeba Želary. Často ale píšu i bez hudebního doprovodu, protože hluk z ulice někdy bohatě stačí, nebo se imaginárně přesunu do kavárny přes tenhle odkaz: http://coffitivity.com/top.php?utm_expid=69806216-2.AX_ezXlPSMSB5-xtNe3YZw.1

P.S. Skvělý je taky soundtrack k Pokání - hudbu tam doplňují zvuky psacího stroje. laugh
    MIke, omlouvám se, ale já mám v country a bluegrassu hodně veliký záběr...embarassed Ale dobrá, můj největší favorit je Willie Nelson a u nás Poutníci. Ale opravdu, nejvíc mne inspiruje ticho a to ticho maximální. Rainy mood je příjemný a virtuální kavárna taky, ale přece jen se tolik nesoustředím. Na Rainy mood se mi líbí i možnosti sestavení zvuku.

http://naturesoundsfor.me/rainy-mood

Ale přece jen úplné ticho... V sobotu na kraji lesa, nic mne nerozptylovalo, ticho a mír, výhled do kraje, psal jsem až se mi propisovačka zavařila. Samozřejmě, bylo nutno přiškrtit rozevlátou múzu ještě dodatečně, ale za dvě hodiny se mi povedlo jedenapůl povídky.wink

Flaubert
  • masenkamaskovamasenkamaskova Komentářů: 285
    Když se nad tím zamyslím, konkrétní hudbu k poslechu nemám. Dokážu psát skoro u jakékoli a pak při relativním tichu - nějaké ty zvuky v domě a tak.

V poslední době jsem začala poslouchat hlavně Norah Jones a její písničky jsou pro mě neuvěřitelně inspirativní. Taková směs několika žánrů, klid a přitom skrytá energie, která z toho vyzařuje...
    Psaní je cesta jak zažít to, co se vám v reálném životě nemůže stát.

Občas se vyžívám i v hudebních provedeních. Písničky můžete sledovat zde: Lexi Felix

Safra, ještě že tě tu máme, našel jsem si Norah Jones a ona je to fakt pěkná muzika, to se dá opravdu poslouchat, tvořit a snít. wink

Flaubert
  • Salma BlancoSalma Blanco Komentářů: 210
    Tak já jsem něco mezi. Pro inspiraci a navození nálady jednoznačně country - hlavně česká, potřebuju rozumět textům. A pro samotné psaní pak už jen naprosté ticho. Což u nás doma moc nejde smile

Nejlepší věty mě ale napadají v lese, na procházce se psem. Zkoušela jsem diktafon, ale v okamžiku, kdy začnu ty věty vyslovovat nahlas, tak zmizílaugh. Takže ani tudy cesta nevede.
    The world needs more cowboys.
  • GennieGennie Komentářů: 56
    Nádherné téma, něco podobného jsem chtěla právě před chvílí založit...

Víte, přes prázdniny jsem začala trpět opravdovou závislostí na hudbě. Psát bez hudby? Nikdy! Pouštím si ji vždy, když se mi do ruky dostane nějaký ten přehrávač. A když nemám možnost ji poslouchat, prostě si prozpěvuji. Na ulici, v supermarketu, ve škole...Většinou se sice ovládám, abych si písně přehrávala pouze v hlavě, ale často se mi stává, že mimoděk začnu mumlat slova nebo melodii. A párkrát jsem se přistihla, jak zpívám nahlas a to prosím zpívat vážně neumím....

No dobře, na tom by nebylo ani nic divného, kdybych poslouchala hudbu tohoto století. Vlastně si někdy přeji, aby se mi líbily "písně" typu Gangam style, či hudba One Direction, Justina Biebera a podobných cihel do zdi(myšleno podle písně Pink Floyd-Another brick in the wall. Pokud mě stále nechápete, tuhle píseň, která sice kritizuje školství, ale líbí se mi ta metafora další cihly do zdi, si přeložte.).Ne, já jsem schopná poslouchat Beatles. Poslouchala bych i starší hudbu, ale před Beatles vlastně existovala jen orchestrální hudba, která byla opravdu dobrá, a mě se spíše líbí hudba se slovy...

Možná teď máte chuť se naplno rozesmát, ale dám vám sem nejlepší ukázky písní, které miluji. Samozřejmě jich miluji mnohem více, ale to bych tu vkládala do zítřejšího večera. Pokusím se postupovat chronologicky, od těch nejstarších, ale nezaručuji, že se toho budu držet....

Beatles-Let it be

Rolling Stones-Angie

John Lennon-Imagine

Deep purple-Solider of fortune

Scorpions-Wind of chance

Pink Floyd-Another brick in the wall

Metallica-Nothing else matters

AC/DC-Highway to hell

Nirvana-Smells like team spirit

Elthon John-Can you feel the love tonight

Aerosmith-I don´t wanna miss a thing

Smokie-If you think you know how to love me

Green day-Wake me up when September ends

Avril Lavinge- Alice

Adele-Someone like you

Vážně doporučuji si tyto písně pustit. Snad se vám budou líbit a ráda bych znala váš názor. Já jsem také kdysi ohrnovala nos, protože jsou staré, ale zato jsem později přišla na to, že naprosto impozantní. A proč mám radši starou hudbu?

1. Protože zpěváci většinou měli naprosto nádherný a melodický hlas

2.Hráli na hudební nástroje, nikoliv na mixážní pulty

3.Písně měli skutečnou hloubku a interpreti věděli, o čem vůbec zpívají/hrají

4.Tato hudba je nesmrtelná, zatímco na hypermoderní písně se rychle zapomíná(vemte si, jak rychle pominulo šílenství okolo PSY a jeho Gangam Stylu....)

5. Nechci být povrchní, ale podle mě staří interpreti i lépe vypadali(nebo možná nemám ráda přeslazenost(One Direction, Justin Bieber) a rádoby "drsný" vzhled(PSY))

Tak dobře, to by snad ke kritizování a vychvalování hudby stačilo. Nyní máte přehled o mém skutečném vkusu. Teď mám chuť použít "Žijte blaze a v míru", ale u komentáře o hudbě by to vyznělo kapku podivně, takže se zkrátka mějte dobře....
     No koukám, že ty budeš moje krevní skupina. Já jsem teda spíš na tu hudbu ještě před Beatles, pořád říkám, že jsem se něm narodit před čtyřicátým rokem, nejlíp v Los Angels smile

Ale když už si chci poslechnout něco modernějšího, většinou sáhnu po Floydech, Creedence Clearwater nebo Rolling Stones smile Hlavně jejich protiválečnou tvorbu, třeba Paint it Black, právě od Stonů, nebo Fortunate Son od Creedence. Paradoxně jsem militarista, ale ta hudba mě inspiruje. Probouzí ve mě ty protichůdný myšlenky, které mi pak pomáhají psát smile
    Musím říct,že jsem na tom z části podobně laugh JB,1D,a takovou tu taneční muziku poslouchám,ale stejně se vracím k těm svým oblíbeným laugh
    Mezi ně se řadí například One Republic,Nickelback,Biffy Clyro,Green Day,Linkin Park,Coldplay,Imegine Dragons,The Script,Bon Jovi ,..Není to sice to,co posloucháté vy,ale myslím,že je to poměrně podobného rázu laugh
    jéžiši,tutim tempem z fóra o psaní udělám rádiovou stanici laugh
      Jako taková radiová stanice pro spisovatele, to by nebylo špatnýsmile V pondělí by se hrálo pro scifisty, v úterý fantasy, ve středu zase červená knihovna atd., atd. laugh

Jinak, díky že i ty se začínáš zapojovat do diskuze, mám ohromnou radost, že to tu pomalu a jistě začíná ožívat smile
    A to jsem to jen tak plácla laugh je vidět,že jsem mezi spisovateki-vseho se chytíté laugh když už,tak si zabírám výběr hudby na středu,do toho se dokážu dost dobře vžít laugh Ožívat? Prosítěmtě ,tady to žije pořád laugh A do diskuze se doufám zapojuji docela dobře laugh
     Dívám se, že moderní hudbu zde k psaní neposlouchá skoro nikdo....

MikeHavliczek: K těm válečným-to já raději poslouchám ty o míru, jako je Solider of fortune(Deep purple), Imagine(John Lennon) nebo například Wind of chance(Scorpions)....

Ta rádiová stanice skutečně není špatný nápad, až na to, že byste mě neodtrhli od přehrávačů už vůbec.

Gennie: vždyť Fortune Son a Paint it Black jsou protiválečné songy, o tom to právě je. Je to stejná generace jako Imagine. Nakonec, víš co znamená Soldier of Fortune? laugh Nicméně z té moderní hudby si vždycky rád poslechnu Faithless (vím, zrovna moderní to už taky není), Beastie Boys nebo Bomfunk. Asi jsem se zasekl někde v pozdních devadesátých smile Ty dnešní cihly ve zdi, jak říkáš, mi prostě nic neříkají. Je to jedna kapela vedle druhé jak přes kopírák a za dva, tři roky se o nich nebude vědět smile

Eliskas: To víš, že se zapojuješ dobřesmile No a nediv se, že se spisovatel chytá každého nápadu. Dobrých nápadů je dnes poskrovnu smile
    Gennie: Není nad klasiku, spoustu těch písniček, co posloucháš, mám v přehrávači taky. Je to sympatické, že aspoň někdo v tvém věku neuctívá Justina Biebera, největší zlo na zemi. laugh

Jinak jde poznat, že se tu sešla skupinka kreativních lidí - hned bychom zakládali rádiovou stanici. laugh Já mám takovou svou soukromou na Groovesharku - vytvořila jsem si tam několik playlistů a u psaní je střídám podle nálady. wink
    MikeHavliczek: Promiň, trochu se mi popletli názvy, máš pravdu, že i to jsou potiválečné. A Solider of fortune, pokud vím ,znamená Voják štěstěny, ale u této písně se musí pochopit i to, co je zpíváno mezi řádky.

Jo, pozdní devadesátá jsou také skvělá, ale já preferuji spíše ty straší....

A k těm "cihlám do zdi"-máš naprostou pravdu. Vždyť si vezmi, jak rychle pominulo šílenství kolem PSY(nevím, jak se to skloňuje, ale nazpíval například tu...ehm..."píseň" jménem Gangam style...).

MarketaR:Jsi mi sympatická.

Jinak ještě tomu rádou: Já si postupně , ale jistě sestavuji svou "hudební stanici" zde:http://www.karaoketexty.cz/p/stc/ma-milovana-hudba-443232
  • Alex MysseAlex Mysse Komentářů: 237
    Buď mi vyhovuje naprosté ticho, nebo naopak pořádný nářez laugh

Například u psaní Sondy jsem poslouchal toto:

http://www.youtube.com/watch?v=7H5lH9-zPGU

Nemám problém si pustit cokoli od Beethovena, přes Linkin Park až po neoclassical experimental (jako je odkaz nahoře), vždy podle nálady smile
     Zvláštní, já jsem si vždy myslela, jaká jsem rockerka a teprve teď mi došlo, že vlastně poslouchám jen balady(kromě Highway to hell a Smoke on the water, ale  to jsou opravdu výjimky)...Někdy vážně myslím jako akvarijní rybička....

• Gennie: Chtěl bych Ti doporučit http://radioparadise.com, rozšíří ti obzor.

To je krásná hudba, jako stvořená pro psaní. Krásně se u toho sní. Díky za tip, Sabjor! smile
  • PokrmPokrm Komentářů: 29
    Nikdy jsem ke psaní hudbu neposlouchal. Já když si něco pustím, tak si u toho musím zpívat a to by mě rušilo.

Takže ticho.

Když zrovna nepíšu, vyhrávají čtyřicátá až osmdesátá léta. Pořádnej rock´n´roll. 

Moje srdcovka je Karel Kryl, na toho nedám dopustit.

Jinak tady jsem si jednou vytvořil seznam hudby, co by se hodila na podbarvení jistého Hippies filmečku. A zjistil jsem, že jej vlastně dodnes poslouchám. Furt dokola. Je to pěknej seznam, klidně využívejte.

http://www.youtube.com/playlist?list=PL7D9OxqeFLk1pn7UwjYnL41DEE0o2B_jf

Dobrá, pokud bych si tedy chtěl pustit nějakoiuhudbu ke psaní, asi by to byly gregoriánské chorály a nebo barokní hudba. Zkoušel jsem to jednou i při Beethovenovi a zjistil jsem, že nepíšu, ale poslouchám...smile
    Flaubert
  • nufko16nufko16 Komentářů: 11
    Vidím, že sa sem dlho neprispievalo, ale nevadí. Ja som sa nikdy nevedela ani len učiť pri hrobovom ticho, už na základnej škole som musela mať v izbe zapnutú TV alebo nejakú hudbu, len tak, potichu v pozadí. Teraz, pri písaní väčšinou počúvam hocičo, len v PC mam takmer 8 GB hudby, pomalé, aj rýchle, metal, pop-rock aj hip hop. Práve teraz napr: Little Dragon-Twice, veľmi kľudná hudba, pre mňa veľmi inšpiratívna, a aj keď hudbu pri písaní potrebujem, stane sa, že občas sa na nejakú vec, vetu, časť príbehu, nedokážem sústrediť, tak ju proste musím vypnúť. Ale najlepšie asi Within Temptation, pri ich hudbe som schopná písať niekoľko hodín v kuse :D
    Jé, další fanda Within Temptation. wink 

Já spíš tvořím u hudby, která je míň dynamická a nezpívá se v ní. U soundtracku k Pánovi prstenů jsem napsala většinu svých výtvorů, to se mi nikdy neomrzí. ;)
  • Mirek H.Mirek H. Komentářů: 373
    Tak já taky patřím k těm co když tvoří poslouchají hudbu. Občas sice potřebuji ticho, ale většinou si nasadím sluchátka, pustím hudbu, přestanu vnímat okolí a pustím se do psaní. A to pak samosebou potřebuji aby mě nikdo nerušil.

Mám několik alb u kterých jsem schopen psát (vesměs metal či rock a občas něco instrumentálního), hlavně to ale nesmí být česky zpívané, to bych nebyl schopen vnímat jen jako podkres . smile
  • Le fille AshLe fille Ash Komentářů: 84
    Je to různé, jak koukám. Mně nejvíce asi vyhovuje ticho. Hudba mne většinu času rozptyluje a nedělá mi dobře. Při psaní tedy, jinak na ni samozřejmě nedám dopustit. :) Ale souhlasím s Jerrym. Není nad ticho (nebo pouhé šumění listů.. :) )
Abys mohl komentovat, musíš být přihlášený nebo registrovaný.