Sonda

Alex MysseAlex Mysse Komentářů: 237
upraveno 18. srpen 2013 v Povídky
„Iniciace.“

„Potvrzeno. Odpal za šedesát vteřin.“

Na orbitální stanici se připravovali na vystřelení průzkumné sondy k planetě XN1001 přezdívané „Nová Země“. Podle statistických výpočtů zde byla sedmdesáti procentní šance na výskyt života. A byla nalezena jen několik světelných let od Země.

„Třicet vteřin. Zaměřte na raketu se sondou lasery.“

V kontrolní místnosti na orbitě bylo na třicet techniků. Pět z nich mělo na starosti vystřelení sondy, dalších pět laserové urychlovače a deset z nich navádění na Bránu a odpálení jaderných hlavic. Zbylých deset asistovalo při různých pomocných úkonech.

Na oběžné dráze se dávala raketa pomalu do pohybu. Kdyby ji někdo pozoroval, viděl by jak se k ní připojil modrý paprsek vyzařovaný se stanice. Najednou druhý. Třetí. Sonda díky tomuto pohonu nabírala větší a větší rychlost. Mířila do Brány, pět kilometrů dlouhé olověné trubice o poloměru poloviny kilometru.

„Deset vteřin do průletu Bránou.“

Raketa vlétla do trubice a senzory pohybu začaly jednu po druhé odpalovat jaderné nálože hned po jejím průletu. Po prvním výbuchu zrychlila na několikanásobek své původní rychlosti. Po druhé ještě víc. S každou další explozí se roura deformovala a ulomené kusy odlétávaly hluboko do vesmíru. Na konci už sonda letěla skoro rychlostí světla.

„Všechny údaje souhlasí. Sonda T2X doletí na místo přibližně za tři roky.“

„Lidi, splněno! Teď už jen musíme čekat na první výsledky,“ radoval se koordinátor celé mise.

Celá další desetiletí vědci na Zemi zkoumali došlé snímky a čísla. Na planetě se nacházeli dinosauři. A minulý čas slova „nacházeli“ je opravdu na místě. Co taky s životem na planetě může udělat obrovský kus železa, který do ní narazí skoro rychlostí světla?

Komentáře

• jerrymungojerrymungo Komentářů: 1,756
    No vida, další dílo, které jsem přehlédl. A dobrý dílo!

Jasně, zase by se v tom  dalo šťourat a opravovat, ale cení se nápad a ten je tu geniální. Opravcdu krátké scifi s nápadem, Vojto, překvapil jsi!laugh
    Psaní je psí život, ale je to jediný život, který stojí za to žít.
    Flaubert
  • Alex MysseAlex Mysse Komentářů: 237
    Díky laugh Mike mi tam už vyčetl ty spousty číslovek a že místo laseru by byl lepší Hohmannův manévr, nebo jak se tomu říká laugh
    Tak vida, číslovek jsem si v ději ani nevšiml a laser je pro obyčejné smrtelníky srozumitelnější, než  cosi vědeckého. 

Inu, Šťouravý Mike se nezapře... laughlaugh
    Flaubert
  • MikeHavliczekMikeHavliczek Komentářů: 882
    Ano Hohmanův manévr nebo Brachintochronova trajektorie, ale v obou případech je nutnost, aby objekt měl vlastní pohon. Současné rovnice nepočítají s něčím takovým jako je pohon laserem. Ale možná by se na to hodila rovnice pro výpočet trajektorie světelných plachetnic. Můžu ti to spočítat, jestli chceš laugh

Prokristapána...wink

Miku, víš, co to je literární licence? laugh Vojta nepsal kapitolu z Učebnice teorie astronautiky...

Na putu ka najbližim planetama, Mars u Veneri, robotizovane sonde koriste Hohmanovu transfernu orbitu, eliptičnu putanju koja počinje kao tangenta na orbitu jedne planete (Zemlje) oko Sunca a završava se kao tangenta druge.

A je to jasné.laugh
    Flaubert
    Ano, to je přesně ono smile Kdyby si Vojta otevřel wikipedii dřív, nemusel bych do něj rejpat laugh Ale vy kluci víte, že si jen dělám legraci, žejo smile Nicméně pokud člověk píše sci-fi, musí dodržovat jistá pravidla. Vím, že pořád říkám, že sci-fi je volnější než fantasy, ale pravidla tu jsou.

Ti teď prozradím svoje vlastní pravidla, to jen proto, abych ti ukázal, jak moc tě mám rád.
    • Nikdy nezapomínej na 1. Newtonův zákon. (zákon setrvačnosti)
    • Nikdy nezapomínej na 3. Newtonův zákon (zákon akce a reakce)
    • Ve vesmíru existují jen dva stavy. Světlo a tma. Pokud je světlo, je absolutní, žádné rozptýlení. (tedy nějaké existuje, ale naprosto zanedbatelné)
    • Ve vesmíru se NIC nepohybuje po přímce.
    • Ve vesmíru se nešíří zvuk.
    Takže když si vymyslíš tisíci kilometrový monstrum, které díky svým supermotorům bude schopné překonat celou galaxii rychleji než řekneš Star Wars, prosím, to zní dobře. Ale vždy pamatuj, že se tak nikdy nestane za doprovodu ohlušujícího hřmění, zářivých paprsků ani ničeho podobného.

A teď proč ti to vlastně vysvětluju? Mě totiž přijde, že děláš pořád ty samý chyby. Furt dokola a dokola a ne a ne se poučit. Každej dělá chyby, kdybych vám dal přečíst první verzi Bratrstva, nejspíš se počůráte smíchy. Ale jsou věci, u kterých se chybovat nesmí. Třeba elementární znalost fyziky, která se učí už v šesté třídě základních škol smile
    Jo, víme, že si děláš legraci, ale přišlo nám to přece jen líto...wink

A pravidla jsou jasná, jen je příjemné je porušovat...laugh
    Flaubert
    Já teď musím bejt chvilku vážnej. Přece sem nepíšeme, aby nám pořád někdo mazal med kolem pusy, ne? Když vidím u kolegy chybu, poradím mu. To jen vy si to tu pořád vykládáte jako rejpání. Ani nevíte co já bych dal za to, kdyby mi někdo takhle zdrbal Pustinu, nebo jiné povídky. Já to přece myslím dobře, občas mi samotnýmu není nejlíp z toho co někdy napíšu (viz ta přehnaná reakce na to postapo od Silvie), ale čemu by pomohlo, kdybych furt psal "jóó, máš to dobrý, jen tak dál."
  • Alex MysseAlex Mysse Komentářů: 237
    Příště si vymyslím transcendentní neentropický vesmír, ve kterém se může Newton zahrabat laugh

A teď vážně. Díky za připomínky, už si je píšu do počítače někam na viditelné místo smile
    MIku, je to jasné, přece si rozumíme, připomínky jsou důležité. Teď jsem byl taky chvíli vážný...cool

A Vojto - jóó, máš to dobrý, jen tak dál... laugh
    Flaubert
Abys mohl komentovat, musíš být přihlášený nebo registrovaný.