Je to za námi aneb sraz 15.6.

MikeHavliczekMikeHavliczek Komentářů: 882
upraveno 16. červen 2013 v Archiv
Zatímco čekám až mi trochu vychladne kafe a moje tradiční nedělní tři volský oka a plátek slaniny, přemýšlím jak shrnou včerejší setkání.

Když pominu to množství nových a užitečných informací, nových námětů k přemýšlení (transcendentí imanentno) a tipů jak získávat inspiraci (jak se ukázalo sedmileté holčičky v tramvajích mohou být skvělým zdrojem inspirace :-D ), nadevším stojí ta úžasná parta, která se tam včera sešla. Obavy z nedostatku konverzačních témat odplavily první doušky vychlazené Plzně v příjemné hospůdce a a strach, že si naše malá komunita kvůli přílišné věkové a názorové rozdílnosti nesedne rychle přešel. Nakonec nás všechny spojuje láska k literatuře a v tomto duchu se neslo celé odpoledne.

Za zvukového doprovodu ptactva a místní motorkářské komunity jsem si náramně vychutnal Jítino předčítání i Jerryho komentáře, brečel smíchy u Vojtových miniatur a nakonec i setkání s Nejvyšším bylo nanejvýš příjemné a produktivní.

Takže teď nechám toho pokusu o "velká" slova a shrnu to krátce a jednoduše. Bylo to super odpoledne, jste bezvadná banda lidí a pevně věřím, že na příštím setkání nás bude ještě víc.

Závěrem bych chtěl vyjádřit lítost nad těmi, co nedorazili a poetickým "Kiš-kiš, ňééé-ňééé" trochu popostrčit k účasti na srazu příštím. A ten bude brzy vážení a bude to velký!

Ještě jednou díky za skvělý sraz.
Váš oddaný hnidopich, Michal.
«1

Komentáře

• jerrymungojerrymungo Komentářů: 1,682
    Tak je opravdu nutno poděkovat hlavně hnidopichu Michalovi, že to vymyslel a zorganizoval. Nakonec jsem zjistil, že to byla fakt krátká doba na hloubkovou diskusi a zaručeně jsme se neviděli naposledy. Zároveň ještě díky za to, že mohl vetchý stařec pookřát mezi vámi mladými a vrátit se zase do mladších let.
    Taky mne překvapilo, jak si může skvěle rozumět tak nesourodá společnosti lidí, kteří se ani neznali a najednou si toho měli hodně co říci.
    Takže jsem odjížděl s fajn pocitem skvělých parťáků a příjemného odpoledne.
    Ostatní opravdu můžou litovat... :-), viď Salmo...:-)
    V každém případě si můžou všichni, kdož byli i nebyli Pod zvonečkem osvěžit atmosféru setkání.
    www.jerrymungo.rajce.net/Sjezd spisovatelu
    Psaní je psí život, ale je to jediný život, který stojí za to žít.
    Flaubert
    Změnil jsem umístění fotografií, to původní mi Rajče odmítlo.
    Takže
    www.jerrymungo.rajce.net/zvonecek
    Flaubert
  • Alex MysseAlex Mysse Komentářů: 237
    Bylo to super! :D
    jerry: dovolil jsem si použít jednu z fotek jako svou profilovku na facebooku, snad to nevadí
    Samozřejmě, že to nevadí, naopak, jsem poctěn... :-) Ty fotografie jsou pochopitelně pro všechny k volnému užití jakkoli a kdekoli.
    A doufám, že jste taky všichni dostali chuť k další tvorbě a k rozhýbání těchto stránek.
    Flaubert
  • MarketaRMarketaR Komentářů: 699
    Jsem ráda, že jsem vás všechny poznala a už se těším na další slezinu. :)
    Díky za fotky, Jerry. :)
    Jinak chuť psát mám obrovskou a chystám se taky si to fórum pořádně pročíst. Snad nám tu vznikne fajn aktivní komunita. ;-)
  • LucieLucie Komentářů: 408
    Souhlas, díky Michalovi za organizaci, a všem, že přijeli až z takové dálavy. A taky Renému, že zúčastnil. :-)
  • masenkamaskovamasenkamaskova Komentářů: 285
    Přátelé, závidím vám moc :-D je vidět, že jste si to užili, tak doufám v další sraz a v přízeň rodičů, aby mě pustili :-D
    Psaní je cesta jak zažít to, co se vám v reálném životě nemůže stát.

Občas se vyžívám i v hudebních provedeních. Písničky můžete sledovat zde: Lexi Felix

• MikeHavliczekMikeHavliczek Komentářů: 882
    Míšo mi taky doufáme, neboj i o tobě tam byla řeč. :-) Ale co jsme si povídali, to se dozvíš až na dalším srazu, takže hurá do přesvědčování :-D
    Míšo, byla o tobě řeč, ale jen v dobrém... :-) Nicméně, sraz to byl opravdu příjemný, pro některé i nealkoholický a vedly se tu jen slušné a moudré řeči, takže tví rodiče by zaručeně nebyli proti.
    Opravdu, mnoho témat jsme neprobrali, takže příště.
    Jo a zapomněli jsme ještě písemně poděkovat Jítě za literární zážitek. Když jsem jel domů, v hlavě jsem si to přehrával a říkal jsem si, že to předčítání byl dobrý nápad. V příjemném prostředí jsme slyšeli skvělý příběh a alespoň pro mne to bylo velice fajn.
    Takže díky.
    Flaubert
  • Salma BlancoSalma Blanco Komentářů: 210
    Óóóó, jak já vám závidím :-)
    Ale zase mám uchovněného psa :-)
    Fotky jsou super, díky, Jerry!!!
    Pokud se mi podaří překonat sociální fóbii, tak opustím bezpečí své sluje a na příští sraz se přidám. ;-)
    The world needs more cowboys.
    Smutné, že jsi psovi dala přednost před námi... :-D :-D
    Nicméně, než jsme se sešli, měli jsme sociální fóbii všichni, ale stačilo zasednout na lavici pod stromy a bylo po ní.
    To víš, že tě rádi přivítáme příště! Konečně by dorazil kolega přes westerny... :-)
    Taky jsme ti věnovali tichou vzpomínku.
    Flaubert
  • JitkaJitka Komentářů: 146
    Tradičně trochu nestíhám. Děkuji všem za krásné odpoledne. Velice si vážím už uleželejších, kladných ohlasů na povídku. Jsem vážně moc ráda, že se vám to takhle líbilo.
    Těším se na příští akci!
    Už jsem se polekal že píšeš, že si vážíš už uleželejších kolegů...:-D
    Až to bude možné, určitě bych si tvoje dílo ještě jednou přečetl.
    A jinak, znovu jsem viděl inzerát tiskárny Akcent v Třebíči, která nabízí tisk jakékoli knihy už od jednoho exempláře. Není problém si je najít na netu a vydávat svoje díla.
    Flaubert
    Uleželejší kolegové, pěkné. :D

Je to tak, taky jsem ten inzerát někde viděla. Kdybyste se někdo ukázali v Třebíči, určitě dejte vědět. ;-)
    jerry: No třeba se poštěstí a dílko bude příští rok ve sborníku Žoldnéři fantasie. Ale to bych se musela dostat mezi ten top cca 8 až 10 lidí (rok od roku se počet mírně liší), kteří se do toho výběru dostanou. Uvidíme, jaká bude letos konkurence.
    Jíťa: To vyjde, myslím, že pointa je skvělá. Budeme držet palce. ;-)
    MarketaR: No já doufám, ale na křtu sborníku vítězů z minulého ročníku soutěže bylo vidět, že to nebude nic jednoduchého. Většina z nich tam povídku poslala i letos. Navíc do této soutěže píší autoři jako Temnářka, nebo trio, co vede stránky Triumvirát (tedy nevím, jak Cirrat, ale duo Sikar a Ekyelka určitě; navíc tím, že je sleduju, vím, jak Ekyelka psala, jak si tu povídku vymazlila). Podtrženo, sečteno - nebude to vůbec jednoduché.
    Tak jestli můžeme někde zalobbovat, zalobbujeme... :-) To by v tom byl čert Evžen, aby to nevyšlo.
    Flaubert
    Jíťa: mě až doma večer docvakl ten zajímavý moment se stuhou, to jsem ti chtěla opravdu pochválit, mám moc ráda podobný detaily :-) ... Taky držím palce.
    jerry: Nikde lobbovat nejde, je tam odborná porota a celá soutěž je anonymní.

Lucie: Páni, ani nevíš, jak jsi mě potěšila, že si toho někdo všiml. To je problém těchto detailů, málokdo je tam objeví. Ale naštěstí jsi už aspoň druhá (z celkového počtu osmi lidí, kteří to četli nebo slyšeli ve vašem případě), takže to snad zase tak tragická statistika není, 25% ujde :D .
    Ani přinést odborné porotě pár švestiček ze zahrádky? :-D
    Flaubert
    Tak Michael, který to pořádá, sbírá známky z cest. Toho by šlo asi uplatit tím :D Ale já jsem ta naivka, která doufá, že to vyhraje (respektive že se umístí v tom topu) poctivě :D
    Jíťa: Nevím, jestli to bylo záměrem - předpokládám, že asi jo, ale tenhle detail pro mě vlastně vyřešil dilema otevřeného konce, až mě z toho zamrazilo.
    Možná, že by pro mě bylo lepší si tu povídku přečíst, než ji poslouchat. Koneckonců Vojtovi minipovídky mi napsané přijdou taky daleko srozumitelnější než když je na srazu předčítal.
    Přiznám se, že jsem to asi přeslechla nebo si toho nevšimla.. asi bych taky potřebovala repete - přečíst si to "na vlastní oči". Jsem zvědavá, co se stuhou se tam stalo. :D
    Markéta: Na konci toho rozhovoru v lázní velitel zalituje, že je na druhé straně zákona a stáhne jí stuhu z vlasů, že si ji nechá na památku. Později ji ale vytahuje z krabičky a dává psovi jako stopu. Podtrhává to ten jeho charakter, že to dělal vše cíleně, podle přesně připraveného plánu.

Lucie: Jsem si vědoma, že při čtení toho člověk odhalí víc, ale takhle se zase ušetřil čas, že si to nemusel číst každý z vás. A tím, že to kvůli soutěži nesmím nikde sdílet, bylo to takové nejlehčí řešení :)
    Jinak jak jsem naznačovala, já mám s koncem jasno. Tak jsem ráda, že i když je hodně otevřený, že to naznačuje ten jeden, můj konec.
    Aháá, to si pamatuju, jenom mi nedocvaklo, o čem se bavíte. ;-) Takže přece jenom nejsem tak nevšímavá. :D
    Tak to je dobře, že si to pamatuješ.
    Ono to tam je celkem jasně napsané, spíš si myslím, že nejmrazivější je, když ty uvěříš tomu, že jí tu stuhu stáhl z jisté náklonnosti, a najednou ti dojde ten pravý důvod. Že jí prostě chtěl od samého začátku zabít a nikdy ani na sekundu nezapochyboval. (Ostatně je tam i další detail, kdy jí to vlastně řekne - nemám to teď u sebe, takže budu parafrázovat, ale velitel tam říká něco ve smyslu Chci dostat všechny pašeráky. Ne jenom tebe. V těch slovech "všechny" a "ne jenom tebe" to je vlastně ukryté celou dobu. A znovu jsem se tím snažila dát najevo jeho povahu, tu sebejistotu. Vlastně jí sdělil svůj plán a ona mu na to přesto kývla. (Mimochodem, jak jste říkali, že by ty rozhovory stály za to trochu pokrátit, podobně jako na této jedné přímé řeči si stojím za každou větou. Ještě jsem si to procházela, když jste na to upozorňovali, ale všechno v té stavbě příběhu má, aspoň tedy pro mě, nějaký smysl. Posouvá to děj, něco vysvětluje, popisuje charakter postavy, vypovídá to něco o tom mém fantasy světě a nebo dodává na plynulosti textu. Dalo by se uvažovat, že by se dalo vyškrtnout věty typu pochválení psů. Na druhou stranu by ten rozhovor začínal tak nějak od prostředka a nebylo by to plynulé. A to speciálně já sama u textů nemám moc ráda, když mám pocit, že jedna věta nenavazuje na tu předešlou. Potrpím si na propojených, celistvých dílech. Ale chápu, že někdo může být jiného názoru a pak by škrtal :D )
    Pravda, na tu stuhu si vzpomínám dodatečně, ale protože tam bylo tolik děje a docela náročných věcí na vnímání, nějak jsem to vypustil.
    Je vidět, že to máš opravdu propracované a my jsme ti do toho šťourali jen tak přátelsky. Já mám rád ve svých textech i to škrtání, ačkoliv si připadám, jako kdybych si něco uřezával... :-D
    Opravdu, bude nutné, až vyjde, tohle dílko koupit a přečíst.
    Flaubert
    Já to rozhodně beru, konstruktivní kritika je důležitá. A proti škrtání taky nic nemám. Nedělá mi to zase takový problém. Jen tady nevím co, protože mi vše přijde důležité. Nejde o nějaký sentiment, snažím se být ke svým textům objektivní. Ještě jsem tam ale prostě nenašla větu, když jsem si to po sobě četla, která by nespadala do jedné z výše jmenovaných ktagorií, a tudíž by se dala jen tak škrtnout, aby to nenarušilo zbytek. S odstupem asi dvou měsíců po dopsání bych tam spíš dvě, tři větičky přidala, aby to lépe podtrhlo, co jsem chtěla. (Třeba propojení starcova snu o psech coby symbolem panovnické moci a tím, že velitel píše dějiny tak, že ten sen vlastně plní a že se ten pes tím opravdu pro to město stane. To mně konkrétně z mého pohledu přišlo, že tam trochu zaniklo. Ostatně můžete posoudit sami, jak tenhle detail na vás působil.)
    Jinak poslední dobou jsem spisovatel-lenoch. Musím se přiznat, že u tohohle textu opravdu ty revize byly minimální, já jsem to totiž krátila rovnou při samotném psaní, protože jsem u toho ještě psala bakalářku a věděla, že na následnou práci s textem nebude moc času. Jediné, co jsem upravovala, byla zmiňovaná věc se stuhou. V té lázni jí to stáhl z vlasů, tak jsem tam doplnila popis o kus výš, že ji měla na sobě. To byly vesměs celé úpravy, když pominu kontrolu gramatiky a vypuštění pár přebytečných slov (to, tu, tak, už...). Asi byste to museli mít opravdu v ruce a dát mi konkrétní příklady, abychom se o tom mohli pobavit víc.

Jasně, asi nemá cenu se v tom textu nějak přehrabovat a vytýkat kdejakou čárku. Hlavní je, že to je pěkné, hezky se to poslouchá a má to úroveň.
    Flaubert
Abys mohl komentovat, musíš být přihlášený nebo registrovaný.