Fan fiction a jemu podobné....žžánry

GennieGennie Komentářů: 56
upraveno 3. červen 2013 v Obecná diskuze
Jaký máte názor na takové ty většinou teenagerky mého věku(14), které píší Fan fiction (povídka, kde si vypůjčí postavy s různých fantasy knih atd..) a podobné žánry?
Upřímně, vlastně jsem ještě nikdy nečetla takové dílo, které by bylo skutečně dobré. Ano, průměr se najde a možná někde existuje skutečně skvělé dílo, ale většinou je to opravdová salátina blábolů.
Možná mě ukamenujete(i když nevíte, kde přesně bydlím, takže by to šlo celkem obtížně, ha ha), ale zkrátka se mi tento žánr a jemu podobné opravdu nelíbí. Není spisovatel spisovatelem od toho, aby rozvíjel a vymýšlel? Proč sakra má někdo zapotřebí krást cizí příběhy či zápletku?
Ano, i mě se jednou stalo, že mi nejmenovaná ukradla zápletku. A náhoda to nebyla, jelikož o té mé moc dobře věděla a já jsem ji navíc napsala dříve. Díkybohu, že mi neukradla i postavy.
Stejně si myslím, že je to hrozně omezující, nemít právo utvořit osobnost, okolnost..Copak to na psaní není to nejzábavnější? Co si o tom myslíte vy?

Komentáře

• MikeHavliczekMikeHavliczek Komentářů: 882
    Ahoj Gennie, v prvé řadě se chci omluvit, že tvoje vlákno zůstalo dlouho bez povšimnutí. Nějak to v tom bordelu prostě zaniklo. Ale abych to napravil.

V podstatě s tebou souhlasím, je určitě omezující psát podle vytvořených postav, na druhou stranu je to také mnohem snazší. Člověku tak odpadá nutnost vymýšlet minulost postavy nebo její prostředí a soustředit se na příběh. Take ne všechno FAn Fiction je špatné. Vem si třeba Star Wars Extended Universe. Kolik knih vzniklo v tomto universu, vznikly tu nové světy, nové postavy dostaly život a díky tomu se svět Hvězdných Válek stal mnohem pestřejší. A to jen díky tomu, že jednoho nepříliš dobrého spisovatele napadlo, že by to stálo za ten hřích. A to je jen jeden příklad z mnoha.

Pak tu ještě máme knihy podle her. Čtenáři fantasy budou určitě znát Warcraft, nebo Warhammer, scifisti zase Doom, Crysis nebo Mass Effect. Tam už je to trochu na pováženou, protože třeba v případě Crysis nebo Doom to jsou jen návody, přepsané do trochu čtivějšího stylu, úplně tam chybí kreativita.

Tak tolik asi za mě :-)
  • AdharaAdhara Komentářů: 64
    Ja tiež nemám rada fan fiction. Nemám ju rada už veľmi dlho. Musím ale povedať, že do zmieneného veku (14 rokov) som jej holdovala, hoci som nevedela, že sa to ak volá. No vyrástla som z toho. V detstve som námety viac či menej vykrádala, no prvá kniha, ktorú som dopísala v sedemnástich, už po tom neniesla ani stopy – skôr naopak, zašla do extrému prílišnej originality. :-)

Ako rozbeh, cvičenie fantázie, nemusí byť fan ficton pre budúceho autora zlá. Ale je to slepá ulička. A myslím, že tí, čo v písaní vytrvajú, skôr či neskôr zatúžia po vlastnom svete. Po lepšie vyhovujúcom svete bez obmedzení, po svete, ktorým sa budú môcť hrdiť oni sami, ktorý bude naozaj len a len ich.
  • jerrymungojerrymungo Komentářů: 1,682
    Určitě máš celkem pravdu, vykrádat cizí nápady je docela neslušné. Ale opravdu, jako cvičení je takové psaní dokonalé. Kde jinde se dá učit psaní, než od autorů, kteří to umí. Vysledovat, jak to dělá, jak staví věty, jak tvoří zápletku, jak dosazuje další postavy, jak se mu tvoří  a vyvíjí se hlavní hrdina, to je dobré se naučit. A napsat něco ve stylu jiného snad ani není plagiátorství. 

Vezměte si, kolik dalších pokračovatelů se objevilo třeba po Arthuru Conanu Doylovi a existují další povídky se Sherlockem Holmesem. Dokonce se přiznám, že i já jsem rozepsal jednu povídku s těmihle hrdiny a v jejich prostředí. Můžu vám říci, dobří lidé, přátelé a kamarádi, že to není vůbec žádná legrace, napsat něco, aby to bylo uvěřitelné. A pak spousta rešerší a pátrání po internetu. Ale je to zajímavá práce. 

Asi bych každému doporučil, zkusit si to, napsat něco ve stylu svého oblíbeného autora. Samozřejmě, ani já,nekradu náměty, spíš se snažím vymyslet něco nového a neotřelého. 
    Psaní je psí život, ale je to jediný život, který stojí za to žít.
    Flaubert
  • masenkamaskovamasenkamaskova Komentářů: 285
    Pro mě u FF je to velké ne. Možná mezi těmi davy existuje hrstka talentovaných lidí, kteří nevykrádají příběhy a nesnaží se představit si samu sebe (s oním dokonalým princem nebo drsným svalovcem). Problém je v tom, že u FF to vypadá tak, že ji může psát každý. Kvalita je ucházející, všechno se točí jen kolem jednoho tématu... Když jsem si chtěla založit účet na Wattpadu, začít tam psát jen nějaké romantické hlouposti (protože v tu dobu jsem měla krutý blok, který nedovoloval psát nic jiného), zjistila jsem, že česká scéna je přeplněná FF. A u anglické se jedná minimálně o polovinu všech příběhů.

Prostě FF nedokážu brát jako plnohodnotný žánr. Představím si pod tím pojmem křičící fanynky nagelovaných kluků z nějakého amerického boy-bandu, které nemyslí na nic jiného, než na svého vyvoleného zpěváka, jak si jí všímá mezi miliony dalších lidí a právě do ní se zamiluje.
    Psaní je cesta jak zažít to, co se vám v reálném životě nemůže stát.

Občas se vyžívám i v hudebních provedeních. Písničky můžete sledovat zde: Lexi Felix

• FluFlu Komentářů: 4
    Ona hlavně existuje fanfic a fanfic :) Jedna z nich stojí za houby, jak jste tu naznačili. Píšou ji víceméně děti, postavy má přebrané a příběh mizerný. Jenže pokud se naučíte správně vybírat tu kvalitní, narazíte na skvělé kousky, které jsou minimálně stejně dobré, jako originál. Přes 7 let nečtu skoro nic jiného než fanfic a jen výjimečně narazím na něco nekvalitního. Řeč je teda o zahraniční tvorbě, na českou fanfic, která by mě zajímala, jsem nenarazila.
Abys mohl komentovat, musíš být přihlášený nebo registrovaný.