Jak poznat, že na to máte?

Jan TipmannJan Tipmann Komentářů: 2
upraveno 22. květen 2013 v Obecná diskuze
Ahoj. Jsem naprostý nováček v psaní, ale nedávné události mě začínají přesvědčovat, že bych tomuto odvětví měl věnovat více času.

Bohužel mám o sobě dost velké pochybnosti, které mi často blokují otevřít svou fantazii a já se při pokusech o psaní zbytečně zasekávám na věcech, na kterých se v jiných situacích ani nepozastavím.

A co mě k psaní přivedlo? Mám dost odlišné názory než ostatní.. Nad vším přemýšlím do hloubky a hledám ve věcech vyšší podstatu. Chtěl bych tyto názory, fantazii, myšlenky nebo snad jen pocity nějak předat dál a na tohle jsou knihy to nejlepší.
Nedávné události, kdy jsem byl v osobním životě opravdu na dně, mě v psaní utvrdili, protože v té chvíli jsem chtěl neskutečně hodně psát, jakoby bych se z oné situace chtěl vypsat... Nevím zda to něco znamená, ale tyto náznaky mě přiměli k tomu, abych to alespoň zkusil...

Já bych se chtěl ale zeptat, jak se pozná, že člověk má talent nebo alespoň jeho náznak? Jak otestovat sám sebe?

Komentáře

• Salma BlancoSalma Blanco Komentářů: 208
    Jak? Jedině tím, že budeš psát a psát a psát. A když se k tomu cos stvořil, po nějaké době zase vrátíš, znova tě to vtáhne a znova procítíš ty emoce, které jsi do toho dal. A řekneš si - kurňa, to bylo dobrý, to jsem napsal já?
    A vypsat se z těžkých situací je prostě ono! Věř mi, nejlepší věci jsem napsala, když jsem byla dost na dně. Psaní mě drželo nad vodou a v psaní jsem si v podstatě řešila problémy, se kterými jsem si nevěděla rady v reálném životě. Protože na papíře můžeš všechno a to je naprosto úžasné!!!
    Tak neřeš talent a prostě piš. A nezapomeň se pochlubit tady na fóru!
    The world needs more cowboys.
  • MarketaRMarketaR Komentářů: 687
    Myslím, že opravdovou zkouškou je literární soutěž. Ideální je ta, kde dostaneš i hodnocení poroty - zpětná vazby od zkušených autorů či lidí, kteří knihám a příběhům rozumí je dost cenná.
    Asi bych, být tebou, nespoléhala v tomhle ohledu na členy rodiny (vyzkoušeno - buďto je to nezajímá nebo tě přechválí) nebo kamarády, kteří moc nečtou.
    Na druhou stranu je ale hlavní, že psaní má pro tebe význam a smysl, že tě baví a chceš se v něm zlepšovat. Pokud teď nejsi nejlepší spisovatel na světě, neznamená to, že jednou nebudeš, pokud pro to něco uděláš. ;-)
    Přeju hodně úspěchů. ;-)
  • masenkamaskovamasenkamaskova Komentářů: 285
    Každý nějak začínáme a třeba můj první příběh, který jsem se snažila psát byl dost katastrofální. Ani nevím, jestli ho někde mám schovaný, jen si pamatuji, že tam někdo jezdil na koni a spadl do hrobky :D

Každý, kdo přemýšlí, jestli na to má se už tou myšlenkou přibližuje k tomu, že na to má. Občas nás všechny přepadnou pochybnosti, ale i to k tomu patří. Milujeme psaní protože nám dává možnost vyjádřit se a každý to dělá jinak.

Hlavně piš, časem se vypíšeš, získáš cit a vytvoříš si vlastní styl. Hlavně to nevzdávej a pracuj na tom, co tě napadne.
    Psaní je cesta jak zažít to, co se vám v reálném životě nemůže stát.

Občas se vyžívám i v hudebních provedeních. Písničky můžete sledovat zde: Lexi Felix

• MikeHavliczekMikeHavliczek Komentářů: 882
    Zdravím tě a vítám u nás, na fóru. Shrnu to asi takhle. Pokud tě to baví, piš a neřeš jestli talent máš nebo ne. To nech na čtenářích. Osobně si myslím, že talent je někdy na obtíž.

MarketaR: Jako militantní odpůrce všech podobných soutěží si dovolím nesouhlasit. Myslím, že největší zkouškou spisovatele je zveřejnění svého textu. Ať už jde o zveřejnění krátké povídky na blogu nebo foru a nebo vydání knihy, to je ta pravá zkouška. Ona porota taky může být ovlivněná, zaujatá nebo prostě nemusí mít svůj den a špatně ohodnotí autorovo dílo a může odradit od psaní. A třeba já si nechávám své "výtvory" pravidelně hodnotit otcem, neb je sám spisovatelem a byl ke mě vždy kritický a objektivní.
    MikeHavlicek: Uznávám, že v něčem máš pravdu, ale myslím, že porota se snaží hodnotit opravdu objektivně. Navíc, když je porotců víc, jeden špatný den jednoho z porotců ten konečný výsledek zas až tak nevytrhne.
    I když i já mám negativní zkušenost s literární soutěží, ne s porotou, ale s hlasováním čtenářů (což mnohdy nebyli čtenáři, ale naklikávači, rodina, kamarádi a podobně). Vyhrál tedy ten, který měl dostačující hodnocení od poroty a spoustu neobjektivních hlasů.
    Někdy je těžké dostat zpětnou vazbu, když se povídka zveřejní třeba na blogu. Než jsem se dočkala prvního komentáře, počkala jsem si měsíce, protože jsem byla blogerský nováček. Možná je snad i lepší se přihlásit na nějaký literární server a publikovat tam.
    Jinak souhlasím s tím, že obíhání nakladatelství a snaha o zajištění vydání knihy je zkouškou největší. Na pulty knihkupectví se dostanou jen ty opravdu kvalitní kousky.
    Takového tatínka bych taky brala. ;-)
  • Jan TipmannJan Tipmann Komentářů: 2
    Moc děkuji za reakce. Dám na vaše rady a pokusím se psát, co nejvíce to půjde :) Až budu mít něco, co se bude líbit alespoň mně, hodím to i sem, abych měl objektivní názory :)
  • jerrymungojerrymungo Komentářů: 1,660
    MIke, máš pravdu. Veškeré poroty a komise jsou jen lidé a jsou ovlivnitelní. Já jsem radši, když se moje výtvory líbí deseti čtenářům, než nějaké komisi. A vůbec, hlavně, že se líbí mně... :-D :-D
    Psaní je psí život, ale je to jediný život, který stojí za to žít.
    Flaubert
    V komisi ale také bývají čtenáři, prostě taky jen lidi. :D
    No to je jedno, asi jsem tu jediná, koho potěší, že uspěl v soutěži, a vezme si ponaučení, když neuspěl. :)
    Markéto, ale jo, souhlasím. Úspěch v soutěži tě neskutečně nakopne, zažila jsem :-D
    Zvláště, když to, jakožto z přesvědčení celoživotní totální outsider, vůbec nečekáš.
    Ale samozřejmě žádná komise není objektivní, každý má jiný vkus, jiné preference. Tak je to třeba brát. Takže i když jsem ze tří obeslaných soutěží ve dvou uspěla, přesto pořád pochybuju. :-D
    Ale to už je povahou :-)
    (Přemýšlím, jestli by mě třeba přesvědčila udělená nobelovka za literaturu – no, nevím :-D :-D :-D ) Skeptik až za hrob :-)

Tak tak, úspěch v soutěži neskutečně potěší a nakopne. Když jsem zjistila, že jsem v jedné postoupila, zářila jsem jak sluníčko ještě asi týden. :D
    Komise určitě není 100% objektivní, ale myslím, že pokud se jedná o slušnou soutěž, o objektivitu se snaží. A vždycky se vyplatí mrknout, jaké povídky v té dané soutěží mají šanci a jaké ne. ;-)
    Tak po nobelovce by se snad všechny pochyby rozplynuly. I když to už je tak vysoká třída, že bych si říkala, jestli náhodou nežiju v matrixu. :D
  • LucieLucie Komentářů: 400
    Já si taky myslím, že soutěže nejsou špatné a že doporučení nebo zhodnocení poroty, může být k užitku. Ostatně člověk si z hodnocení vždycky může vzít to, co mu přijde, že na ten text sedí.
    Kam, holky, ty texty posíláte? Já jsem našla jen samé literární soutěže týkající se sci-fi či fantasy. Díky.
    Já jsem zatím poslala povídku jen do jedné soutěže - Hledá se autor bestselleru od Fragmentu. Letos bylo pro mě zajímavé téma - moderní pohádka pro dospělé. ;-)
    Většinou je to se mnou tak, že zjistím, že soutěž, které jsem se plánovala zúčastnit, končí za dva dny, takže si řeknu "příští rok" A příští rok je to obvykle stejné. Ale letos to prostě podchytím. :D
  • jerrymungojerrymungo Komentářů: 1,660
    Soutěže i komise jsou k něčemu dobré, nepopírám, ale spíš mne potěší, když si někdo přečte moje dílo a prohlásí, ty vole, to je dobrý, to se ti povedlo.
    Psaní je psí život, ale je to jediný život, který stojí za to žít.
    Flaubert
Abys mohl komentovat, musíš být přihlášený nebo registrovaný.