Počítač nebo papír

upraveno 18. září 2011 v O tvůrčím psaní
Jak píšete? Na počítači nebo na papír. Hodně mě zajímá váš názor a zkušenosti. Občas o tom přemýšlím, ale nevím, co je lepší.

Komentáře

• Já osobně raději píši na počítači. Mám pocit, že je to jednodušší. Pokud se mi nějaká část příběhu nelíbí, mohu ji kdykoliv smazat a přepsat ji, aniž bych měla polovinu stránky nepěkně přeškrtané propiskou. Ale prozměnu poznámky k příběhu si raději píši na papír. Takže já hlasuji za oboje :)
  • Nápady a inspirace si píšu do notesu - připadá mi to jako víc kreativní způsob a navíc notes je malý a můžu ho všude nosit s sebou. Všechno ostatní píšu do počítače - jak napsala Kristýna, je to mnohem jednodušší. Navíc je psaní na klávesnici rychlejší než rukou. Nedávno jsem si zkoušela zase psát na papír jako kdysi a vůbec jsem nestíhala svým myšlenkám.
  • Je zvláštní, že jsem mnohem tvořivější u počítače. Navíc je to na počítači mnohem jednoduší. A zajímavé je, že vědci zjistili, že člověkk je více produktivní u tužky a papíru. Věřili byste tomu? Mě to tak vůbec nepřipadá.
  • Já tedy osobně píšu normálně tužkou na papír. Byly časy, kdy jsem psala do počítače, ale pak jsem od toho ustoupila kvůli nedostatku času, které na tom počítači trávím, a taky proto, že většinou tam "naklepu" slova, které jsou úplně mimo mísu či nasekám tolik chyb, že se mi to potom nechce ani po sobě číst :)
  • Já přímo miluju psaní ručně na papír. Je to takové daleko osobitější a mám pocit, že to jde opravdu víc ze mě. Jenže psala jsem takhle 2 roky a pracovala tímto způsobem na knize a výsledek byl nevalný. Je to hrozně neefektivní, takže bohužel i když jsem toho velký zastánce, tak abych se pohnula z místa a udržela krok s kurzem tvůrčího psaní, tak jsem se k přejití na psaní do PC nemohla vyhnout.
    Je to praktičtější a neztrácíte věčně papíry s už napsaným textem. Tužkou na papír si poznamenávám už jen zajímavé myšlenky a postřehy.
  • Kurz Jak napsat knihu absolvuju a papír, ač mně to přijde dosti komické občas. Pedstavuju si, jak ti slvní autoři milovali své papíry a tužky (nejspíše brky či pera). Prvotní tet píšu dokonce i obyčejnou tužkou, má to pro mě své kouzlo, což podle mého ten počítač nemá.
  • OndraOndra Komentářů: 9
    Píši zatím zejména články, ale na papír bych asi psát nedokázal. Počítač je jednodušší, dá se v něm vše opravovat a když se člověk naučí psát rychle, tak to jde jako po másle :)
  • FabulatorFabulator Komentářů: 24
    Mým jasný favoritem je psací stroj. Bohužel již nemám žádný po ruce, takže si musím vystačit s počítačem a imitujícím zvukem.

Psaní na papír má samozřejmě svoje kouzlo, ale je spíše pro nějaké poznámky nebo když máte hodně času psát na místech, kde by se vám nevyplatilo tahat počítač respektive notebook. Jinak je to příliš časově náročné a to jednak protože, že samotné psaní je pomalé a ještě to musíte přepisovat. O nějakých jednoduchých úpravách si taky můžete nechat jen zdát.
  • petaSkpetaSk Komentářů: 10
    Každopádně do počítače. Nedovedu si představit všechny škrty znovu přepisovat. Navíc, svoje věci chci přece dát někomu číst, a když se nápady při psaní hrnou, píšu rychle, a to po mně nikdo přečíst nemůže.
    Vždycky sebou ale nosím notes pro zapisování inspirace.
  • Hlasuju jednoznačně pro papír.
    Ano, jistě, na počítači se všechno rychle opravuje a tak... Ale není hezké na konci vidět, kolik stránek jste popsali, poškrtali a vyhodili, než jste příběh dopsali? Vidět, kolik jste toho upravili a zlepšili? Na počítači těžko najdete tu úplně první verzi, tedy pokud si ji neschováváte "na pozdější časy". Navíc tužkou opravdu píšete pomaleji, takže máte čas si promyslet, co a jak vlastně vyjádříte... Celý příběh máte taky kdykoliv po ruce, nemusíte jít k počítači a vytisknout si ho. Bylo by to pak sice čitelnější, ale...

Není skvělé vzít do rukou všechny ty hodiny stráveného času a nezměrného úsilí, vidět každé těžce vydobyté slovo, a říct si ano, stálo to za to?
  • jÁ JSEM ZASTÁNCEM PAPÍRU!
    Podle mě je to i rychlejší a nemusím přemýšlet, kam dát mezeru za čárkou atd. Příjde mi to i takové..jak už tu bylo-osobitější. Stačí si s sebou papír kamkoliv vzít a psát a člověk u toho vypadá kreativně.
  • masenkamaskovamasenkamaskova Komentářů: 296
    Poslední dobou znovu začínám přecházet na papír a to z jediného prostého důvodu - papír a tužka se najdou vždycky. Zároveň nemám vlastní notebook, takže přecházím na papír a jsem spokojená :)
    Psaní je cesta jak zažít to, co se vám v reálném životě nemůže stát.
    o psaní jinak...

Abys mohl komentovat, musíš být přihlášený nebo registrovaný.