smyšlený, nebo normální?

HanaKaHanaKa Komentářů: 4
upraveno 16. září 2011 v Kurz: Jak napsat knihu
ahojky chtěla bych vědět
je podle vás lepší psát ve smyšleném světě nebo v normálním?
moc díky za odpověď´:-)

Komentáře

• Myslím, že nejde o to, co je lepší nebo horší. Záleží na mnoha faktorech - o čem je příběh, jaký je to žánr, jestli se tobě píše líp o něčem, co znáš... Kdybys například psala fantasy o dracích, nejspíš by bylo vhodné vymyslet nějakou smyšlenou zemi (ale na druhou stranu draci v našem světě? Proč vlastně ne?).
    Osobně ale dávám přednost světu našemu. Neumím propracovat vymyšlený svět dostatečně, aby byl věrohodný. :-)
  • Souhlasím. Náš svět mám nějak radši, ale když píšu fantasy, tak příběh zasadím do smyšleného světa či země. Ale raději mám reálný svět.
  • Abych k sobě byla upřímná, právě jsem se ocitla nejspíš někde na pomyslném zlomu. Nevím, co se mi píše lépe. Ve smyšlených světech má člověk někdy tolik volnosti a z toho plynoucích možností, že se mu z toho zatočí hlava. Může se tam stát prakticky cokoliv. Dokonce může být smyšlené prostředí propracovanější než to skutečné.
    Na jedno by však měl autor myslet - oba způsoby by se neměly kombinovat. Tak například rytíř z vašeho fantasy světa Geránie nemůže citovat vědce z USA. Samozřejmě by mohl, když neuvedete, odkud citát je. Ale když to někdo pozná, mohlo by vás to autorsky znehodnotit.
    "Vlastní svět si vymyslel, ale nemá dost fantazie, aby nechal postavy mluvit vlastními slovy. Pch."
    Jak jsem ale četla výše, nápad s draky v NAŠEM světě rozhodně není špatný. Jak pak ale tento příběh nazvat? Reálný? Vymyšlený? Nebo to bude vize budoucnosti?
    Ať už ho ale nazveme jakkoli, všimněte si, že právě TAKOVÉHLE příběhy mají největší úspěch. Co třeba J. Rowlingová a Harry Potter? Směs reality a fantasy světa. A Stephenie Meyerová se ságou Stmívání? Kdo ví, jestli náhodou nemá s těmi mírumilovnými upíry pravdu...
  • petaSkpetaSk Komentářů: 10
    Já píšu z reálného světa s fantasy prvkem v něm. Mám ráda i styl New Weird.
    Ale tady nejde o to, co je lepší. Je to, jako se ptát, jestli je lepší červená knihovna, nebo fantasy. Každý si odpoví jinak.
    Většinou platí, co ráda čteš, to ráda píšeš.
  • FabulatorFabulator Komentářů: 24
    Osobně jsem fanda smyšlených světů, ale nelze říct, který z těch dvou směrů je lepší. Každý z nich vyhovuje někomu jinému a to v obou směrech - v pozici pisatele i čtenáře. Příběhy z "normálního" světa se měli co nejvíce zakládat na realitě a je tedy nutná dobrá znalost prostředí.

I ve smyšleném světě si ale nemůžete dělat co se vám zamane. I ten musí mít jistá pravidla a váš čtenář musí uvěřit, že je skutečností, jen hodně, hodně vzdálený.
  • Hodně záleží na žánru
  • SeinsoSeinso Komentářů: 16
    Smyšlený svět má jednu velkou výhodu. Já nerada píšu o něčem co nechápu (proto jsem nikdy nedopsala román z doby Rudolfa II :) ). Ve smyšleném světě má každý možnost vytvořit si vlastní pravidla, vlastní historii a nic nelze vytknout, protože je to váš svět.
  • Můj názor je takový-já mám radši svět reálný,protože se v něm popisuje to,co potkávám běžně kolem sebe,nebo můžu jednou potkat.
    nebo se mi také líbí,když je smíchaný reálný svět s °vymyšleným°-například že je v knížce reálný život,a v něm máš různé sny(například na sebe navazující).
    Ale je vymyšleném světě si můžeš sama určovat pravidla,nikdo ti tam nic nebude vytýkat,přikazovat..můžeš si ho utvořit jen a jen podle sebe..
    Je to jen na tobě :)

Pár knížek jsem četla(tam kde byl smyšelný i reálný svět spojený),a mě se to líbilo.Prožíváš den jako každý jiný člověk,a když zalehneš do postele a usneš,bojuješ například ve válce nebo létáš,děláš cokoliv :)

Skus si přečíst knižku od Sandry Lancznové-Kdysi dávno,tam jsou oba světy °promíchané° :)
  • masenkamaskovamasenkamaskova Komentářů: 285
    Oba dva případy mají něco do sebe.

Ve smyšleném světě si můžeš utvořit vlastní pravidla, máš více možností, větší pole působnosti. Reálný svět má tu výhodu, že ho každý zná a může si ho tak lépe představit, na druhou stranu vyžaduje znalost prostředí, ve kterém se postavy pohybují.

Já raději píšu tak, že si vytvořím nový svět podle reálného a přidám pravidla, které potřebuji a nová města nebo krajinu.
    Psaní je cesta jak zažít to, co se vám v reálném životě nemůže stát.

Občas se vyžívám i v hudebních provedeních. Písničky můžete sledovat zde: Lexi Felix

• GennieGennie Komentářů: 56
    No, jak ,už tu bylo řečeno, záleží hodně na žánru a lze to i kombinovat.
    Smyšlený svět ti dává tu možnost se neohlížet na reálie našeho světa a otevřít tvořivou mysl, ale třeba mě se často stávalo, že jsem ho nechápala ani já. Musíš v tom zkrátka umět chodit.
    "Normální" svět je zase jednodušší v tom, že nic nemusíš složitě vymýšlet, ale zase to chce určitou znalost prostředí.
    Je to jen na tobě, já osobně píšu ve světě smyšleném, ale to může být tím, že se mi do fantasy příběhu a hlavního děje tak nějak více hodí. Na druhou stranu, asi čtyři první kapitoly se odehrávají v Londýně a pak v Atlantiku, až poté přijde ten "můj" svět.
Abys mohl komentovat, musíš být přihlášený nebo registrovaný.